Top Module Empty
GŁÓWNA
Pierwsza wystawa w historii Kolegium otwarta PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Saturday, 26 March 2011
Otwarcie wystawy

24. marca w bielskim Kolegium otwarta została wystawa ilustracji do książek dla dzieci autorstwa krakowskiej twórczyni  Aleksandry Kucharskiej-Cybuch. Podróż w baśniowe światy – bo tak zatytułowana została wystawa - to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii placówki. Wernisaż, w którym  udział wzięli goście z zaprzyjaźnionych z Kolegium instytucji, pracownicy KN oraz studenci, uświetniło odczytanie prozy Oskara Wilde'a "Słowik i róża"  oraz występ muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Wystawę, prezentującą 28 prac Aleksandry Kucharskiej-Cybuch oglądać można do 15. kwietnia w holu budynku Kolegium przy ul. Krakowskiej 30.
 
Poniżej prezentujemy fragment wystąpienia na temat prezentowanych prac wygłoszonego podczas otwarcia wystawy przez jej pomysłodawczynię - dr Dorotę Siwor:
Tęsknota za Tajemnicą, poczucie, że niewyrażalne domaga się w nas jednak swego głosu, wreszcie pragnienie ujmowania w obraz niejasnych doznań, przeczuć, myśli  - o tym mówią do swego odbiorcy rysunki Aleksandry Kucharskiej – Cybuch. Bez względu na to, czy po drugiej stronie staje dorosły czy dziecko – toczy się szczególny dialog pomiędzy artystką, jej wizją, pomiędzy tekstem, do którego się odnosi a nami. Zawsze jest to spotkanie indywidualnych doznań i przeżyć autora tekstu, ilustratorki i czytelnika. Spotkanie intymne, bo dotykające stosunku do świata, najgłębszych lęków i pragnień.
Ilustracja do baśni wydaje się formą szczególną, musi bowiem sprostać baśniowej poetyce a jednocześnie zaspokoić wymagania małego odbiorcy, który potrzebuje z jednej strony konkretu, namacalnego świata, ale i urzeczenia magią, niezwykłości. Aleksandrze  Kucharskiej – Cybuch udaje się ten efekt osiągnąć. Wykreowane przez nią światy są w pełni materialne, przemawiają do zmysłów kolorem, fakturą, głębią. Istnieją niezaprzeczalnie stwarzając złudzenie, że w gruncie rzeczy mają swój dalszy ciąg poza ramą obrazu. Jednocześnie jednak dyskretnie zostaje w nich zaznaczona zagadka,  odrobina niepokoju, która podważa pewność całkowitej poznawalności tego świata. Może o tym decydować drobny szczegół, czasem kolor, coś , co dostrzega się dopiero za którymś razem…Te elementy zmuszają do stawiania pytań i często stanowią interpretacyjną podpowiedź jak w przypadku ilustracji do Jasia i Małgosi, gdzie tonacja kolorystyczna: ciemnozielona, srebrzystoszara, odcienie sepii i brązów podkreślają napięcie i niepokój  dzieci, znalazły się one na terenie złej czarownicy, są w jej mocy – całościowość tego świata, jego zamknięcie zostaje podkreślone przez znaki – liście, grzyby, ćma – które są niejako zrobione z tkaniny jej płaszcza. W ten sposób ilustratorka wprowadza dodatkowe sensy, wzmacnia te już istniejące w tekście, słowem uczestniczy w kreacji, w dialogu.
Intrygujące jest także podsuwanie pewnych  tropów, nieustające towarzyszenie fabule. Gdy mamy do czynienia z cyklem ilustracji do jednej baśni, poszczególne rysunki korespondują ze sobą, mogą wyprzedzać wypadki wiązać się i komunikować niejako ponad tekstem. Dlatego też baśniowe ilustracje artystki są propozycja dla czytelnika w każdym wieku, odkrywa on poszczególne płaszczyzny znaczeń na swój sposób i według własnych potrzeb.
Jedno nie ulega wątpliwości, gdy patrzymy na te obrazy – wyszły one spod ręki artystki, która każdorazowo wnika w ukazywane przez siebie światy, zapraszając nas do wspólnej podróży.

Przeczytaj o Aleksandrze Kucharskiej – Cybuch - autorce prac prezentowanych na wystawie.
 
Aleksandra Kucharska-Cybuch
Autorka prac - Aleksandra Kucharska-Cybuch.

 
Zespoł muzyczny PSM
Występ zespołu młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.

 
Podczas wrnisażu
Goście wernisażu.
 
Foto: Marcin Łubianka.
Zmieniony ( Monday, 28 March 2011 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.