Top Module Empty
GŁÓWNA
II Festiwal Książki już za nami! PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Wednesday, 20 April 2011

  festiwalksiazki2011_zdj1.jpg 

       15 kwietnia sala gimnastyczna Kolegium znów zmieniła swój wygląd – kolorowe postacie z dziecięcych lektur, emblematy skupione wokół 8 kolorów, stoły z egzotycznymi owocami. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu Książki była powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” – stąd właśnie banany i ananasy, papierowe lwy, słonie i krokodyle. Nieco później pojawiła się gromada dzieciaków, trochę spiętych na początku, ale ciekawie rozglądających się wokół. 8 zespołów ze szkół podstawowych zajęło miejsca na przygotowanych dla nich stanowiskach. Każdym zespołem opiekuje się studentka KN  - w stroju postaci związanej z lekturą przypisaną danej ekipie. Podobnie jak w ubiegłym roku losowano kolejność prezentowania przedstawień – każdy zespół zgłaszał do konkursu o Nagrodę Główną Festiwalu 10-minutowy spektakl oparty na dowolnie wybranej lekturze. W jury zasiadły panie: Jolanta Klajmon – dyrektor KN, AnnaDobosz – kierownik biblioteki oraz Dorota Siwor – kierownik specjalności język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, przygotowującej Festiwal.

Uczniowie mogli też indywidualnie przygotować prace plastyczne związane z tematem: Moje spotkania z lekturą. Oceniało je jury w składzie: Jadwiga Miękina – Pindur, Krystyna Zając i Magdalena Marczyńska – wykładowcy KN.

  festiwalksiazki2011_zdj3.jpg

I,II i III nagrodę Festiwalu otrzymuje się za zdobycie najwyższej ilości punktów w prowadzonych przez studentki konkurencjach. W tym roku było ich sześć: „W krainie baśni”,         „Z wizytą w tajemniczym ogrodzie”, „Odkrywamy tajemnice Pana Kleksa” (składała się z części plastycznej i sprawdzającej wiedzę za pomocą quizu komputerowego), „W Afryce ze Stasiem i Nel”, „Podróż Odyseusza” (również wieloczęściowa-pytania dotyczące historii mitycznego bohatera i konkurencja sprawnościowa związana z jego przygodami) oraz „Bądź jak Kopciuszek”.  Po pierwszej części trzy zespoły wysunęły się na prowadzenie, ale rywalizacja do końca nie była przesądzona. Jednak tak naprawdę nie chodziło nam o współzawodnictwo samo w sobie. Jest ono raczej środkiem do celu, narzędziem, które ma zainteresować dzieci i zachęcić je do sięgania po książki. Uczestnicy Festiwalu znają na ogół treść lektur, choć z rozwiązaniem krzyżówek – poza klasyfikacją konkursową – mieli już pewne problemy. Cel –podkreślmy raz jeszcze – nie jest jednak związany z wiedzą a wyrobieniem nawyków czytelniczych i zainteresowaniem literaturą.  

                    Od dawna wiadomo, że  w wychowaniu najlepszy jest przykład – dlatego w tym roku zaproponowaliśmy konkurencję również dla nauczycieli – opiekunów poszczególnych zespołów. Przygotowywali oni – podczas trwania Festiwalu – prezentację „Co czytaliśmy, gdy byliśmy mali”. Przybrała ona formę zagadek lekturowych – rebusów, które odgadywali uczniowie podczas pokazu.

                    Integralną częścią Festiwalu jest wykład związany z książką. W tym roku dotyczył exlibrisu a przygotowała go Edyta Cader z biblioteki KN. Po wykładzie połączonym również z prezentacją multimedialną dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonywały projekty exlibrisów – prowadziła je Magdalena Marczyńska.

                    Dodatkową atrakcją w tym roku był pokaz aktorki z Teatru Lalek Banialuka, pani Barbary Rau, która opowiedziała o animacji lalki i pokazała w praktyce możliwości, jakie stwarza lalka – największy chyba entuzjazm wzbudził piesek – bohater jednego z przedstawień Banialuki, który brykał po sali jak żywy.

festiwalksiazki2011_zdj4.jpg

 Dzięki głównemu sponsorowi Festiwalu – Wydawnictwu Znak – wszyscy uczestnicy otrzymują w prezencie książkę. Oprócz tego organizator – KN – funduje dla każdego drobne upominki i festiwalowy kubek, który – mamy nadzieję - przyda się na ulubionynapój podczas lektury. 

                      Ważne dla organizatorów Festiwalu jest takżestworzenie naszym studentom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Nie tylko przygotowują konkurencje – od pomysłu po realizację, ale i muszą już na sali zmierzyć się z dziecięcym żywiołem. Przekonują się, że to, co dla nich nie budzi wątpliwości u młodych czytelników    wywołuje różne skojarzenia, pytania i reakcje. Uczą się postępować w kontakcie z dzieckiem, jakimi metodami motywować i jak oceniać.

                    Kilka godzin emocji i zabawy mija szybko i nie rozwiąże problemu związanego z systematycznym spadkiem czytelnictwa wśród dorosłej populacji naszego kraju, ale może stanie się częścią systematycznych działań prowadzonych przez różne instytucje, wysiłków zmierzających do popularyzacji czytelnictwa. Literatura nie jest bowiem oczywiście alternatywą dla innych form spędzania czasu, uczenia się relacji z otoczeniem, wrażliwości i zdobywania wiedzy, ale – o czym jesteśmy przekonani – jest jednym z nich, niezwykle istotnym i skutecznym.

  festiwalksiazki2011_zdj2.jpg

Poniżej zwycięzcy II FestiwaluKsiążki:

Główna Nagroda Festiwalu – za przedstawienie:

Szkoła Podstawowa z Bestwiny

Jury przyznało dwa wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa nr 9 z Bielska-Białej

Szkoła Podstawowa nr 20 z Bielska-Białej

 

I nagroda II Festiwalu Książki:Szkoła Podstawowa nr 13 z Bielska -Białej

II nagroda: Szkoła Podstawowa nr20 z Bielska -Białej

III nagroda: Szkoła Podstawowa nr24 z Bielska -Białej

Konkurs indywidualny "Moje spotkania z lekturą":

I miejsce Marta Con
II miejsce Klaudia Dańko
III miejsce Zofia Gala

Dziękujemy wszystkim uczestnikom:uczniom i nauczycielom oraz wszystkim studentom i pracownikom KN za wkład pracyw przygotowanie imprezy!

 

galeria.png

 

Więcej zdjęć w galerii

 

Foto: Marcin Łubianka 

Zmieniony ( Tuesday, 17 May 2011 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.