Top Module Empty
GŁÓWNA
Kolegium gotowe do przekształcenia PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Tuesday, 05 July 2011
Konferencja prasowa w bielskim Kolegium

5. lipca podczas konferencji prasowej dyrektor Kolegium Józef Mamorski oraz jego zastępca Jarosław Zięba przedstawili informacje na temat stanu prac nad przekształceniem placówki w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Uczelnia, która ma powstać z połączenia bielskiego Kolegium z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Bielsku-Białej oraz Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Cieszynie mogłaby rozpocząć swoją działalnośc już w 2012 roku. Władze Kolegium zapewniły jednoczesnie, że nowa uczelnia w dalszej przyszłości powinna zostać częścią uniwersytetu, stworzenie którego planowane jest w Bielsku-Białej.
 
Wniosek w sprawie utworzenia Baskidzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - bo tak ma się nazywać nowa uczelnia - przygotowywany jest wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest organem prowadzącym dla łączonych placówek. Przyszła uczelnia kształciła będzie na początek na poziomie licencjackim na kierunkach, które obecnie prowadzone są we wszystkich trzech kolegiach. Planowane jest kształcenie ponad 1800 studentów. Przekształcenie będzie przede wszystkim ułatwieniem dla młodzieży uczącej się w kolegiach. W tej chwili absolwenci tych placówek muszą zdawać dwa egzaminy: ukończenia Kolegium oraz licencjacki na uczelni patronackiej (Uniwersytecie Śląskim lub Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie). Po powstaniu uczelni tytuł licencjata nadawałaby na  miejscu Beskidzka Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Zmiany będą także ze względów formalnych. W tej chwili kształcący się w kolegiach mają status słuchacza, co ogranicza im możliwości korzystania z części stypendiów i innych udogodnień przeznaczonych dla żaków. Przekształcenie powiększy też możliwości pracy naukowej dla zatrudnionej na uczelni kadry, co ma spore znaczenie w kontekście rozwoju placówki oraz przyszłego ubiegania się połączonych bielskich uczelni o status uniwersytetu. 
 
Bielskie Kolegium Nauczycielskie jest największą tego typu placówką w kraju. Kształci się tutaj ponad 1000 słuchaczy w czterech specjalnościach: zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i edukacja przedszkolna, pedagogika opiekuńczo-resocjalizacyjna,  matematyka z informatyką oraz język polski z informacja naukową i bibliotekoznawstwem. Opiekę naukową nad Kolegium sprawują Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz  Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W tym roku na pierwszy rok studiów Kolegium Nauczycielskim planuje przyjąć prawie 400 osób w trybie dziennym i zaocznym. Jeśli projekt powołania Beskidzkiej Wyższej Szkoły Zawodowej się powiedzie, osoby rozpoczynające studia w tym roku otrzymają już dyplom nowej uczelni.Zmieniony ( Monday, 11 July 2011 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.