Top Module Empty
GŁÓWNA
Kolegium ma 20 lat! PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Wednesday, 21 September 2011
Kolegium z lotu ptaka

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia istnienia. W tym czasie z niewielkiej, jednospecjalnościowej szkoły bielska placówka stała się największym zakładem kształcenia nauczycieli w kraju. Obecnie kształci się tutaj ponad 1000 osób w czterech specjalnościach, a absolwenci Kolegium są poszukiwanymi specjalistami dobrze przygotowanymi do praktycznego wykonywania swojego zawodu.
 
Bielskie Kolegium powstało w 1991 oferując wtedy zajęcia na jednej specjalności – matematyce. W pierwszym roku uczyło się tutaj 44 studentów. Obecnie w pięćdziesięciu grupach naukę w Kolegium pobiera ponad tysiąc osób. Kształcenie odbywa się na czterech specjalnościach: matematyka z informatyką, język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i edukacja przedszkolna oraz pedagogika opiekuńczo-resocjalizacyjna. Absolwentów Kolegium można spotkać w wielu placówkach edukacyjnych naszego regionu: przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach.  Wychowankowie Kolegium pracują też praktycznie w każdej placówce resocjalizacyjnej naszego regionu. O powodzeniu absolwentów na rynku pracy decyduje dobry poziom kształcenia oraz – przede wszystkim – bardzo dobre przygotowanie praktyczne do wykonywania swojego zawodu. Nasze Kolegium kontynuuje tradycje kształcenia studiów nauczycielskich. Stąd bardzo duży nacisk na praktyki zawodowe w szkołach i innych placówkach edukacyjnych. – mówi dyrektor bielskiego Kolegium Józef Mamorski Dzięki temu nasi absolwenci bez problemu radzą sobie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Dyrektorzy szkół mając wybór między zatrudnieniem naszego absolwenta i absolwenta uniwersytetu wolą przyjąć do pracy osobę po Kolegium, gdyż mają gwarancję, że będzie ona dobrym pedagogiem. Spore uznanie dla bielskiego Kolegium wyraziło także Ministerstwo Edukacji Narodowej, które nadzoruje działalność wszystkich placówek kształcących nauczycieli. Podczas ostatniej wizytacji przedstawiciele ministerstwa wysoko ocenili przebieg procesu dydaktycznego i aktywność kadry nauczającej oraz studentów uznając bielską placówkę za najlepsze Kolegium w kraju. Wspomniana kadra to przede wszystkich nauczyciele akademiccy z uczelni Krakowa oraz Śląska. Warto jednak podkreślić, że Kolegium posiada także sporą grupę doświadczonych miejscowych pracowników. Wśród nich spotkać można także absolwentów Kolegium, którzy powrócili do swej uczelni po uzyskaniu tytułów naukowych.

Ważną dla atrakcyjności Kolegium jest także baza dydaktyczna. Przez dwadzieścia lat istnienia zmieniła się ona diametralnie. Początki placówki to kilka wynajętych pomieszczeń w siedzibie V Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie Kolegium posiada własną bazę składającą się z budynków przy ul. Krakowskiej 30 oraz Legionów 25.  Siedziba Kolegium przy ul. Krakowskiej to jeden z najnowocześniejszych budynków edukacyjnych regionu. Zajęcia prowadzone się tutaj od 1998 roku, a studenci mają do dyspozycji aule, sale dydaktyczne oraz pracownie i laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny. Nie gorzej wyposażone są sale dydaktyczne w drugim budynku Kolegium mieszczącym się przy ul. Legionów 25. To tutaj mieściła się pierwsza w Białej Krakowskiej szkoła polska, którą wybudowało Towarzystwo Szkoły Ludowej kierowane przez Adama Asnyka w 1898 roku. Teraz budynek to połączenie tradycji z nowoczesnością. W 2004 roku do obiektu dobudowana została sala sportowa wraz z zapleczem oraz jedyną w naszej części województwa pracownią stymulacji rozwoju dziecka, w której między innymi studenci Kolegium odbywają część swoich praktyk.
Dodatkowo dla  osób spoza Bielska-Białej Kolegium oferuje akademik mieszczący się w jednym ze skrzydeł budynku przy ul. Krakowskiej.

Kolegium, choć obchodzi dopiero dwudziestolecie swojego istnienia, może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Więcej można się będzie o nich dowiedzieć podczas uroczystych obchodów jubileuszu dwudziestolecia istnienia Kolegium, które odbywały się będą jesienią. Głównym punktem tych obchodów będzie uroczysta inauguracja roku akademickiego, która planowana jest na 11. października. 
Zmieniony ( Wednesday, 21 September 2011 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.