Top Module Empty
GŁÓWNA
Afryka na Krakowskiej PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Thursday, 15 March 2012
 
Mglista aura, chłód i szarość sprzyjają myślom o znacznie cieplejszych klimatach. We wtorkowe popołudnie było w Kolegium Nauczycielskim rzeczywiście znacznie cieplej niż na zewnątrz. W ramach Dni Otwartych Dorota Siwor (specjalność język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem)   zaprosiła dr Annę Niedźwiedź, która wygłosiła wykład Zatańczyć na pogrzebie. Tradycja oraz współczesność pochówków i pogrzebów w Ghanie. Pani doktor  jest pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, wykładała także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 2009 prowadzi etnograficzne badania terenowe w Ghanie, skupiając się na problematyce wierzeń religijnych w kontekście dzisiejszych przemian społeczeństw afrykańskich. Dr Niedźwiedź ilustrowała swój wykład krótkimi filmami oraz zdjęciami. Część zdjęć z jej wyjazdów można obejrzeć na wystawie Zmysły Afryki. Fotografie „przy okazji” antropologicznych badań w Ghanie,  która została  otwarta również wczoraj. Fotografie będą eksponowane w holu KN do 20 kwietnia. 
 
 
Temat wykładu w zestawieniu z nazwą specjalności mógłby dziwić, ale zarówno studenci KN jak i odwiedzający naszą stronę goście, wiedzą, że od kilku lat zajmujemy się problematyką Inności – Obcości. Trwający właśnie cykl „Czuli barbarzyńcy” przedstawia najbliższych naszych sąsiadów, zaś dr Anna Niedźwiedź mówiąc o tradycji zupełnie różnej od tej nam znanej  - wskazywała przede wszystkim odmienność  przekonań i zwyczajów związanych ze śmiercią. Pogrzeb w Ghanie jest głośny. Gra muzyka, ludzie rozmawiają i … tańczą! Afrykańczycy są bardzo ekspresyjni, wyrażają swoje odczucia otwarcie czy wręcz demonstracyjnie. Stąd rytuałom pogrzebowym towarzyszą bębny a rytm muzyki odbiega dalece od naszych wyobrażeń o dostojności i powadze śmierci. Jednak dla Ghanijczyków śmierć członka rodziny jest także  - jak dla nas - szczególnym momentem, jednym najważniejszych w życiu społeczności  – dr Niedźwiedź przywoływała liczne na to dowody – nie tylko daleko posuniętą rytualizację, ale i  koszty związane z ceremoniami pochówku, które w całości obejmują często cały rok. Przyjmuje się ogromną ilość gości, przygotowuje specjalne miejsce w bogatą dekoracją, gromadzi specjalne wyposażenie. Zmarły jest w tym czasie przechowywany w specjalnych  - bardzo drogich – chłodniach. Najważniejsi członkowie rodziny są ubrani w stroje z tego samego materiału a kolorystyka sukni ma swoje symboliczne znaczenie. Ciekawostką dla Europejczyka są na pewno kształty trumien, na przykład banan albo butelka coca – coli. Te pomysły może nas szokują  - ale wyrażają afrykańskie podejście do życia, ścisły związek śmierci i losów zmarłego. Trumna w kształcie samochodu oznajmia nam po prostu, że zmarły był taksówkarzem, a papryczka chili to miejsce spoczynku właścicielki straganu z warzywami. 
 
Dr Niedźwiedź ilustrowała swój wykład krótkimi filmami oraz zdjęciami. Część zdjęć z jej wyjazdów można obejrzeć na wystawie Zmysły Afryki. Fotografie „przy okazji” antropologicznych badań w Ghanie,  która została  otwarta również wczoraj. Fotografie będą eksponowane w holu KN do 20 kwietnia. „Oślepiająco jasne światło, intensywne kolory, głośne dźwięki, rozpuszczone w rozgrzanym powietrzu zapachy, oblepiająca ciało wilgoć albo upiornie suchy pył wdzierający się w nozdrza to imponderabilia życia w Afryce równikowej. To również olbrzymia część „bycia w terenie”, którą chciałam tu przywołać.” – pisze Anna Niedźwiedź w komentarzu do wystawy.
 
Integralną częścią spotkania był występ muzyków z grupy TAMTAMITUTU: bębniarzy Marcina Urzędowskiego i Wojciecha Sochaczewskiego. Marcin Urzędowski, który gry na bębnach uczył się właśnie u  Wojciecha Sochaczewskiego, jest założycielem i liderem GRUPY TAMTAMITUTU -  fascynat muzyki perkusyjnej, etniczności, pierwotnych modyfikacji ciała  i stylizacji. Widać to zresztą kiedy gra, ponieważ eksponuje ścisłą łączność ducha, ciała, instrumentu i najbliższego otoczenia. Panowie wprowadzili publiczność w klimat afrykańskiego pogrzebu już przed spotkaniem, a później zagrali prezentując nie tylko niezwykłe umiejętności, ale i charakter relacji rytm – człowiek właściwy afrykańskiej kulturze, w której poprzez dźwięki wyraża się szczególnie mocno zarówno własne emocje, jak i związek z ludźmi i światem. Anna Niedźwiedź – która w Ghanie uczestniczyła w wielu pogrzebach jej tamtejszych przyjaciół – zatańczyła w rytm tej muzyki pozwalając nam pełniej odczuć, czym jest dla żałobników taniec i muzyka.     
Dorota Siwor
 
Dla zainteresowanych działalnością grupy TAMTAMITUTU linki:
 
 
 
 
 
  


Zmieniony ( Thursday, 15 March 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.