Top Module Empty
GŁÓWNA
Konkursy dla licealistów rozstrzygnięte PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Thursday, 12 April 2012
Prezentacja K. Dybek - Matematyka w architekturze Bielska-Białej

11 kwietnia wręczone zostały nagrody w organizowanych przez bielskie Kolegium konkursach „Matematyka jest wszędzie” oraz literackim „Inny-obcy?”. Oba konkursy przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a ich celem było rozwijanie zainteresowania językiem polskim i matematyką oraz pokazanie powiązań tych dziedzin z innymi dyscyplinami nauki. Organizatorzy chcieli pokazać, iż zarówno języka polskiego jak i matematyki można uczyć się w zupełnie inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni na tradycyjnych lekcjach. Konkursy, mimo iż była to dopiero pierwsza ich edycja cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nadesłanych zostało prawie 60 prac, nie tylko z Bielska-Białej i regionu, ale także z najdalszych zakątków kraju: Tomaszowa Lubelskiego. Elbląga, Słupska, Świnoujścia czy Góry Śląskiej w województwie dolnośląskim.

Zadaniem uczestników konkursu „Matematyka jest wszędzie” było przygotowanie i przedstawienie prezentacji mającej na celu charakteryzację konkretnego obiektu pod względem jego powiązań z matematyką lub pokazanie wybranego zagadnienia z dziedziny matematyki oraz  jego wpływu i zastosowania  w innych dziedzinach nauki. Wśród nadesłanych prac znalazły się: Matematyka w architekturze Bielska-Białej, Matma na pięciolinii, Od matematyki do muzyki cyfrowej czy Matematyka jako forma relaksu i zabawy. Każda z prac była wyjątkowa i zaskakiwała nowatorskim, wnikliwym bądź też humorystycznym spojrzeniem na temat. Niektóre wystąpienia ujmowały także sposobem prezentowania. Uczestnicy wykazali się dużą swobodą w wypowiedzi a nawet śpiewu, gdyż podczas konkursowych prezentacji prac zabrzmiały dźwięki utworów, które stanowiły doskonały i miły dla ucha wstęp do rozważań na temat muzyki w matematyce i matematyki w muzyce. Właśnie praca dotycząca powiązania matematyki z muzyką Matma na pięciolinii autorstwa Mateusza Dzidy z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Śniadeckiego w Bielsku-Białej została najwyżej oceniona otrzymując I nagrodę jury oraz nagrodę publiczności. Drugie miejsce zdobyli Wojciech Kamiński i Michał König (również z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. Śniadeckiego w Bielsku-Białej) za prezentację Matematyka jako forma relaksu i zabawy. Trzecią lokatę zajął Daniel Górny z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu (Od matematyki do cyfrowej muzyki), a czwartą Klaudia Dybek z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (Matematyka w architekturze Bielska-Białej).

Z kolei konkurs literacki „Inny-obcy?”  dotyczył szeroko rozumianego zjawiska inności. Był rozgrywany w dwóch kategoriach a każda z nich obejmowała dwie części; wypowiedź pisemną i prezentację multimedialną. W kategorii I należało napisać esej dotyczący tekstów literackich związanych z zagadnieniem wyobcowania, doznania poczucia inności. Praca obejmowała analizę i interpretację utworów literackich oraz komentarz. W nadesłanych esejach pojawiła się zróżnicowana tematyka oraz ciekawe ujęcia zagadnienia. Uwagę jury zwróciły zwłaszcza te wypowiedzi, które cechowała samodzielność myślenia i nieszablonowy dobór lektur, także spoza kanonu szkolnego. Jury nie przyznało w tej kategorii I nagrody. II nagrody otrzymali: Łukasz Pierwienis z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu i Agnieszka Górecka z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze, zaś trzecie miejsce przyznano Magdalenie Pietnoczko z Zespołu Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim. Jury postanowiło także  wyróżnić pracę Samuela Talika z Niepublicznej Szkoły Ogólnokształcącej i Zawodowej w Żywcu.

W kategorii II należało przesłać własne utwory - poetyckie lub prozatorskie. Na wyższym poziomie były zdecydowanie te pisane prozą. Jury nagrodziło opowiadania i pamiętnik, wyróżniło też tekst, który zawierał oryginalne ujęcie tematu w formie rapu. I nagrodę zdobyła Paulina Czinczol z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, drugą - Marta Łyzińska (Liceum Ogólnokształcące w Sierpcu), zaś trzecią Kacper Pyrka (XVII Liceum Ogólnokształcące dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej w Lublinie). Jury przyznało także wyróżnienie dla Wojciecha Stryjeckiego z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Sapińskiego w Zaklikowie.

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci tabletów, czytników e-book, elektronicznych gadżetów oraz zestawów książek. Wszyscy nagrodzeni uzyskali także indeksy bielskiego Kolegium. Kolejne edycje obu konkursów planowane są na przyszły rok akademicki.
 
Agnieszka Górecka (II  nagrodaw konkursie Inny-Obcy?) i dr Dorota Siwor.
 
Mateusz Dzida - zwycięzca konkursu Matematyka jest wszędzie  prezntuje swą pracę.
 
Dyrektor Kolegium Józef Mamorski wręcza nagrodę Mateuszowi Dzidzie.
 
Wojciech Kamiński i Michał König  zdobywcy II miejsca w konkursie Matematyka jest wszędzie
 
 Prezentacja Daniela Górnego (III miejsce).
 
Klaudia Dybek i prezentacja Matematyka w architekturze Bielska-Białej (IV miejsce)
 
 
 

 Zmieniony ( Monday, 23 April 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.