Top Module Empty
GŁÓWNA
Zimowo w środku wiosny. Wielkie czytanie PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Tuesday, 24 April 2012

Motywem przewodnim III Festiwalu Książki była baśń Andersena  „Królowa Śniegu”. Stąd śnieżynkowe dekoracje, gwiazdki i  - chociaż częściowo – białe potrawy.  Jednak jak co roku – na sali przy ul. Legionów pojawiło się wiele baśniowych postaci, literackich historii i oczywiście wiele lekturowych konkurencji.
Festiwal Książki jest imprezą organizowaną przez  wykładowców i studentów specjalności  język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem a przeznaczoną dla dzieci z klas IV i V . 20 kwietnia odbył się już po raz trzeci. Celem Festiwalu  jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie  wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, w których uczestniczą dzieci, mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji. Jednak Festiwal stwarza też studentom Kolegium możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i zastosowania w praktyce wiedzy nabytej podczas zajęć. Wszystkie konkurencje przygotowywane są od przez nich samodzielnie, od pomysłu przez dokładne planowanie po realizację i przeprowadzenie w dniu Festiwalu. Oczywiście wspierają ich radą i pomocą  wykładowcy KN. W tym roku nad przygotowaniem konkurencji czuwała dr Jadwiga Miękina  - Pindur.
 
 
Zanim mógł odbyć się Festiwal, przeprowadziliśmy eliminacje, które polegały na przygotowaniu przez ekipy ze zgłaszających się szkół zbiorowych prac pisemnych lub prezentacji multimedialnej na temat: „Bo fantazja jest od tego, aby bawić się na całego” – fantastyczne postacie naszych lektur. Ostatecznie w Festiwalu wzięły udział zespoły z siedmiu szkół: SP 9, SP 13, SP 22, SP 25, SP 28, SP w Bestwinie i SP w Bystrej. Każdy zespół otrzymał swój kolor odpowiadający lekturze i postaci literackiej oraz swego baśniowego przewodnikach, w których role wcieliły się studentki II roku. Wcześniej ogłosiliśmy też indywidualny konkurs plastyczny na ten sam temat. W tym roku został on zdominowany przez reprezentantów SP 9, którym przypadły wszystkie trzy nagrody oraz wyróżnienie. Jury  - Jadwiga Miękina-Pindur i Krystyna Zając -  doceniło pomysłowość, samodzielność i staranność wykonania. I nagroda przypadła Antoninie Feikis, II- Karolinie Bieniek, III – Karolinie Pijanowskiej a wyróżnienie otrzymała Justyna Perkowska.
 
Podczas Festiwalu zespoły prezentują dziesięciominutowe przedstawienie związane z dowolnie wybraną pozycją z literatury dziecięcej. Nie jest wcale łatwo pokazać coś  ciekawego w tak krótkim czasie. A jednak większość drużyn wywiązała się tego zadania wyśmienicie. Jury w składzie: Krystyna Małecka, Jolanta Klajmon, Anna Dobosz, Dorota Siwor doceniało przede wszystkim warsztat młodych aktorów, umiejętność zaprezentowania tekstu i ruchu scenicznego, ale w niektórych przypadkach i adaptację tekstu. Nagrodę Główną Festiwalu  - podwójne zaproszenia  na spektakl „Moje drzewko pomarańczowe”  - zdobyło przedstawienie Szkoły Podstawowej nr 13. Nagrodę ufundował Teatr Polski. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 9, a III  -  SP nr 22. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody indywidualne doceniając aktorskie umiejętności dzieci. Zdobyli je: Zofia Wątroba (SP 13), Aleksandra Kocurek i Szymon Ożóg (SP 22) oraz Karolina Bieniek (SP 9).
 
Oczywiście większą część festiwalowego programu zajmują lekturowe konkurencje. W tym roku było ich sześć: „Śnieżna zgadywanka” przypominała trochę grę planszową, ponieważ przedstawiciele drużyn jako pionki rzucali kostką przemieszczając się po specjalnych polach. To jednak nie wszystko – trzeba było wykonać zadanie sprawnościowe a drużyna musiała odpowiedzieć na pytanie związane z lekturą. Po tej wyczerpującym fizycznie i intelektualnie  współzawodnictwie można było podjąć działania innego rodzaju – konkurencja „W pałacu Królowej Śniegu” polegała na stworzeniu z przygotowanych materiałów własnego wyobrażenia pałacu – efekty można oglądać na profilu Festiwalu na Facebooku. Ostatnia w tej części konkurencja „Przygoda ze Stasiem i Nel”, tradycyjnie już była przeprowadzana przy pomocy netbooków i sprawdzała wiadomości na temat lektury.
 
Po przerwie na śniadanie u Królowej Śniegu ( naleśniki ze słodkim białym nadzieniem i bitą śmietaną) pokrzepieni uczestnicy zostali zabrani do „Fabryki dziur i dziurek”  - tu także trzeba było wykazać się wiedzą – ale najpierw celnością. W wielkim prześcieradle fabryka wyprodukowała dziury różnej wielkości. Trzeba było trafić w nie piłką – im mniejsza dziura, tym trudniejsze, ale i wyżej punktowane pytanie. Nie było łatwo również wyruszyć „Śladami Kopciuszka”. Przedstawiciele zespołu wcielali się w role bohaterki baśni i jej ‘zaprzęgu’ - Kopciuszek przed udaniem się na bal, musiał uporządkować dom -  za pomocą miotły trzeba było turlać piłkę między pachołkami tak, by doprowadzić ją do mety. A później – oczywiście – przebierać groch i kamienie, potem można już jechać, tyle że trzeba samemu stworzyć zaprzęg i slalomem dotrzeć na metę! Na koniec znów było spokojniej – zespoły obejrzały fragmenty filmu o Maminkach a ich zadaniem   było stworzenie mapy Doliny Muminków, aby pomóc uwięzionemu przez Hatifnatów Włóczykijowi. Mimo krótkiego czasu przeznaczonego na wykonanie zadania – mapy powstały wspaniałe, będzie je można jeszcze przez kilkanaście dni oglądać w kolegium przy Krakowskiej. Z takimi wskazówkami w świecie baśni nie sposób się zgubić! Nauczyciele także brali udział w specjalnie dla nich przygotowanej konkurencji – musieli przedstawić prezentację multimedialną zatytułowaną „Zagadkowy pan Andersen”. Ich podopieczni z zagadkami poradzili sobie jednak błyskawicznie! Wyniki klasyfikacji ogólnej nie były oczywiste do końca  - w dwóch ostatnich konkurencjach na prowadzenie wysunęła się Bestwina i ostatecznie to zespołowi z tej szkoły przypadło I miejsce.
 
Nie mogło podczas naszej imprezy zabraknąć także nowych wiadomości z rozległej dziedziny związanej z książką i literaturą. W  tym roku nasz mini wykład – przygotowany przez Marzenę Konik – Sporek nosił tytuł: „Komiks – świat narysowany”  i prezentował historię o raz współczesność tego  całkiem poważnego gatunku. W warsztatach prowadzonych przez Alicję Skowronek uczestnicy mogli spróbować swych sił i tworzyli własną komiksową historyjkę.
Czas wypełniony tak intensywnie upływał bardzo szybko. Organizatorzy bawili się dość dobrze – mamy nadzieję, że uczestnicy także! Wszyscy otrzymali książki – ufundowane przez sponsora głównego festiwalu – wydawnictwo „ZNAK” oraz festiwalowe kubki i długopisy. W tym roku wsparła nas Firma Soblik i Księgarnia Stankiewicz z Bielska  -Białej. Ksiązki przekazało też Wydawnictwo Literackie. A oto nagrodzeni:
I miejsce – SP w Bestwinie
II miejsce – SP nr 22 w Bielsku – Białej
III miejsce – SP nr 9 w Bielsku – Białej
No to zaczynamy już myśleć o IV Festiwalu… A wy?

Dorota Siwor
 
 

Zmieniony ( Wednesday, 25 April 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.