Top Module Empty
GŁÓWNA
Nowe Konteksty Kultury PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Tuesday, 23 October 2012
W pierwszych dniach października ukazał się kolejny numer naszego półrocznika.  Zaprosiliśmy do współpracy zarówno autorów, których pióro jest już dobrze znane, jak i stawiających pierwsze kroki młodych badaczy naukowych. Podobnie jak w poprzednich „Kontekstach” zaprezentowaliśmy grupę tekstów pod wspólnym tytułem Wokół literatury dawnej i nowej zawierających analizy i interpretacje utworów literackich oraz omówienia zagadnień związanych z literaturą. Wśród uwag o twórczości z epok bardziej odległych w czasie znalazły się szkice dotyczące poezji Zimorowica i Sępa Szarzyńskiego (M. Skowera), Krasickiego (R. Dąbrowski),  ale i rzadziej wspominanych twórców takich jak Sebastian Petrycy (A. Michalkiewicz-Gorol), Jan Paweł Woronicz (A. Jończyk) czy Maurycy Gosławski (J. Kunicka-Synowiec). Trzy szkice poświęcone są prozie XX i XXI wieku - książce Władysława Bartoszewskiego (S. Zabierowski), powieści Olgi Tokarczuk (D. Siwor) oraz reportażom Jacka Hugo-Badera (M. Wiszniowska). Osobne miejsce zajmuje artykuł dotyczący przyjaźni Bolesława Prusa z Julianem Ochorowiczem (J. Miękina- Pindur).
 
W dziale Wokół teorii, genologii i krytyki znalazł się tekst Stanisława Gawlińskiego o literaturze potraktowanej jako model kultury oraz Krzysztofa Krasuskiego poświęcony postkolonializmowi w literaturze. Filozoficzne ujęcie myślenia o prawdzie przedstawił Krzysztof Śleziński. Wojciech Rusinek swoje uwagi poświęcił powieści warsztatowej. W tej grupie tekstów znalazł się również obszerny fragment pracy nagrodzonej w Konkursie na najlepszą pracę dyplomową KN traktującej o poetyce współczesnego reportażu (A. Chrobak).   
Nowością jest dział Z badań nad językiem, w którym znalazły się dwa szkice: jeden poświęcony Krytycznej Analizie Dyskursu w public relations (A. Warzecha)  a drugi badaniom wypowiedzi dziecięcych z punktu widzenia językoznawczego (E. Kałuzińska).
w numerze można znaleźć ponadto recenzję Andrzeja Sulikowskiego z książki Marka Bernackiego oraz szkic tegoż autora dotyczący literackich konotacji Wenecji.
Mamy nadzieję, że tom prezentujący materiał tak różnorodny wzbudzi zainteresowanie Czytelników. „Konteksty Kultury” dostępne są w czytelni KN, można je też kupić za pośrednictwem strony internetowej www.kontekstykultury.kn.edu.pl , gdzie dostępne są m.in. artykuły z poprzednich tomów periodyku oraz spis treści i abstrakty artykułów z najnowszego numeru.
Miło nam również poinformować, że „Konteksty Kultury” znalazły się na ministerialnej liście czasopism, w których publikacja punktowana jest w dorobku naukowym.
Zapraszamy do lektury oraz przesyłania uwag i pytań na adres mailowy pisma:  Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeględarce, by go zobaczyć
Dorota Siwor
Zmieniony ( Tuesday, 23 October 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.