Top Module Empty
GŁÓWNA
Radość czytania. IV Festiwal Książki PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Monday, 03 December 2012
Nawiązanie do słów Wisławy Szymborskiej nie jest oczywiście przypadkowe. Pisze ona bowiem o bezinteresowniej radości tworzenia. Pierwszym krokiem jednak w kierunku światów stwarzanych są chwile spędzane nad książką. Literatura daje nam niezwykłą wolność wyobraźni i możliwość przeżywania naszego życia wielokrotnie – wraz z bohaterami. Otwiera nas na dookolna rzeczywistość, pomaga zrozumieć, uczy przeżywać. Przygoda ta zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie, dobrze, by mogła trwać aż do późnej starości. Jako poloniści chcielibyśmy wszystkich do tego przekonać. Staramy się propagować modę na czytanie – już po raz czwarty organizujemy Festiwal Książki. Impreza ta przygotowana przez wykładowców i studentów specjalności: język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, przeznaczona jest dla uczniów klas IV – V. Zapraszamy do udziału dzieci ze szkół Bielska-Białej. Naszym celem jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, które zostały zaplanowane dla uczestników Festiwalu mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji. W tym roku prac eliminacyjnych są literackie przyjaźnie.

 W Festiwalu bierze udział 10 zespołów po 6 osób pod opieką swojego nauczyciela. Każdemu zespołowi towarzyszy literacki bohater, w którego postać wcielają się studentki. Dzieci wcześniej przygotowują krótką inscenizację wybranej książki, którą przedstawiają w dniu imprezy. Najlepsze przedstawienie zostaje uhonorowane nagrodą Główną Festiwalu. Sponsorem tych nagród jest Teatr Polski w Bielsku – Białej. Uczniowie biorą także udział w konkursach przygotowanych przez studentów KN pod kierunkiem wykładowców. Na najlepszych czekają nagrody: I, II i III miejsce, ale jak dotąd żadne dziecko nie wyszło od nas bez książki i pamiątkowego Kubka Festiwalowego! Sponsorem nagród książkowych jest wydawnictwo „Znak” z Krakowa.  
Tradycją Festiwalu stały się też zajęcia edukacyjne w formie mini-wykładu i warsztatów związanych z jednym tematem, w ubiegłych latach poświęcone były one np. historii książki czy exlibrisom. Nie zapominamy jednak o czymś dla ciała. Zapraszamy naszych gości na poczęstunek – też trochę literacki. Dzieci odwiedziły kuchnię Pana Kleksa,  wraz  ze Stasiem i Nel kosztowały potraw z ciepłych krajów, a w kolejnym roku dla odmiany jadły specjały Królowej Śniegu.
 Przygotowania do IV Festiwalu Książki już trwają. Relacje z poprzednich imprez można obejrzeć na stronie: TV Bielsko oraz na naszym portalu we wcześniejszych Aktualnościach (III Festiwal - rook, 2012, II Festiwal - 2011, I Festiwal - 2010 rok). Festiwal ma też swój profil na Facebooku, gdzie zamieściliśmy relacje i zdjęcia:http://www.facebook.com/FestiwalKsiazki
 
Zapraszamy do udziału!
 
Dorota Siwor
Zasady udziału w Festiwalu Książki można przeczytać tutaj .
Zmieniony ( Monday, 03 December 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.