Top Module Empty
GŁÓWNA
Budynek z historią w tle PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Wednesday, 30 January 2013

Od niedawna Bielsko-Biała wzbogaciła się o Miejski System Informacji, który obejmuje m.in. ponad 137 modułów historycznych z wizualizacją zabytków oraz opisami w języku polskim i angielskim. Jedna z takich tablic informacyjnych znalazła się na ścianie budynku Kolegium przy ul. Legionów 25. Dowiedzieć się z niej można, iż znajdowała się tutaj Polska Szkoła Powszechna Towarzystwa Szkół Ludowych i, Tadeusza Kościuszki. Tym, którzy chcą więcej dowiedzieć się o budynku, z którego na co dzień korzystamy przytaczamy kilka informacji o historii budowli.

 Budynek przy ul. Legionów 25 powstał w latach 1897-1898 jako siedziba pierwszej polskiej placówki oświatowej w Białej Krakowskiej - Polskiej Szkoły Ludowej im. Tadeusza Kościuszki. Szkoła stworzona została z inicjatywy poety Adama Asnyka, który pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Szkół Ludowych. Popiersie inicjatora budowy znajduje się dziś w holu budynku. Projekt wykonał krakowski architekt Sławomir Odrzywolski, a fundusze na realizację budowy  pochodziły z datków społeczeństwa polskiego. 

 Od 1908 roku swą siedzibę miało tutaj Polskie Prywatne Gimnazjum Realne TSL, które zostało upaństwowione w roku 1919, jednocześnie otrzymując imię Adama Asnyka.

Najcenniejszym elementem budynku jest ceglana fasada z dekoracjami sgraffitowymi z Orłem Polskim i popiersiami słynnych Polaków (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Stanisława Staszica) w medalionach. Do dziś zachowała się także tablica informująca o tym, iż mieściła się tutaj Szkoła Polska im. Tadeusza Kościuszki. Fasada została zrekonstruowana w latach 1984-85. Na uwagę zasługuje także znajdujące się nad głównym wejściem do budynku nadświetle koliste z witrażem o secesyjnych motywach kwiatowych.
budynek przy ul. Legionów 25

 We wnętrzu uwagę przykuwają arkady na kamiennych kolumnach oraz sklepienie kolebkowe. Budynek został gruntowanie odremontowany w latach 2000-2004, zaś w roku 2006 dobudowana została do niego sala sportowa wraz z zapleczem oraz pracownią stymulacji rozwoju dziecka. W tym samym czasie odtworzony został na tyłach budynku park z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

 

Wnętrze budynku

 

Zmieniony ( Friday, 01 February 2013 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.