Top Module Empty
GŁÓWNA
Rozpoczynamy II edycję Czułych barbarzyńców PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Thursday, 07 March 2013
Czuli barbarzyńcy

Już za kilkanaście dni rozpocznie się druga edycja cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku"! Przed nami prawie trzy miesiące spotkań, projekcji, rozmów… Zaprosiliśmy najbardziej chyba znanych w Polsce ludzi zajmujących się problematyką czeską. Naszymi gośćmi będą Aleksander Kaczorowski, Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł – autorzy piszący o czeskiej kulturze, historii, wielkich twórcach i politykach, ale i o swoich doświadczeniach związanych z tym krajem. Chcemy rozmawiać o tym, jak charakteryzują nasze relacje z południowymi sąsiadami i jakie stereotypy funkcją w myśleniu obu narodów o sobie nawzajem. Wreszcie poprosimy, by nasi Goście opowiedzieli, jak sami postrzegają czeską kulturę i czeską rzeczywistość.
 
Wyłącznie polskie spojrzenie tworzyłoby jednak obraz bardzo jednostronny. Zaprosiliśmy więc sławnych Czechów: reżysera Petra Zelenkę i pisarza Petra Šabacha. Opowiedzą o swojej twórczości, o problemach, które we współczesnym świecie są dla nich ważne, o tym, jak widzą swoich rodaków. Chcielibyśmy także rozmawiać o kwestiach uniwersalnych, które łączą nas wszystkich bez względu na narodową tożsamość.


Więcej Przygotowaliśmy pokaz wybitnych czeskich filmów, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. Każdej projekcji towarzyszyć będzie prelekcja – komentarz, który pozwoli ujrzeć ukazane w filmie problemy w pełniejszym świetle. Więcej na temat poszczególnych filmów można przeczytać w zakładce: Wydarzenia.

Naszemu cyklowi towarzyszyć będzie koncert Artura Andrusa – który zaśpiewa miedzy innymi „Cieszyńską” – słynny przebój naszego ubiegłorocznego gościa, Jaromira Nohavicy. Liryzm i humor piosenek śpiewanych przez Andrusa bliski jest klimatowi twórczości czeskiego barda.

Zakończymy nasze spotkania uroczystym wieczorem, podczas którego krakowski Teatr MIST, wyrastający z tradycji teatru Tadeusza Kantora, pokaże sztukę, zatytułowaną Love story według Bohumila Hrabala w reżyserii Stanisława Michno. Ponieważ samego twórcy Zbyt głośnej samotności, będącego niewątpliwie patronem i duchem naszego cyklu, zaprosić już nie możemy, chcielibyśmy, by chociaż w ten sposób był tu obecny.

Wszystko gotowe. Teraz czekamy już tylko na Was, droga nasza publiczności…

Oglądajmy razem skomplikowany czeski świat, bo jest on – parafrazując Hrabala – opętańczo piękny, nie dlatego, że taki jest, ale że my go tak widzimy…
 
Więcej informacji o "Czułych barbarzyńcach" znajdzieciena stronie projektu - tutaj .
 


 

 

 

Zmieniony ( Thursday, 07 March 2013 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.