Top Module Empty
GŁÓWNA
Konferencja o działalności kardynała Hlonda PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Monday, 23 September 2013

 25 listopada w ramach ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku kardynała Augusta Hlonda w Kolegium Nauczycielskiem w Bielsku-Białej odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona szeroko rozumianej działalności edukacyjno-społecznej kardynała, w szczególności dla ziemi śląskiej.
 
Pełnione przez Augusta Hlonda ważne funkcje administracyjne – w 1925 roku został pierwszym biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji katowickiej, był prymasem Polski (1928-1948) – dawały szerokie pole możliwości kształtowania życia społecznego. Po odzyskaniu niepodległości państwo wyniszczone i rozbite wymagało intensywnej i zorganizowanej pracy. Kardynał swoją działalnością duszpastersko-społeczną nakreślił wyraźne ramy współpracy Kościoła z państwem. Występował przeciwko wszelkim próbom moralnej deprawacji narodu polskiego. Podkreślał wagę i znaczenie rodziny jako najmniejszej komórki społecznej, osłabianie której, przez wrogo nastawione do Kościoła organizacje społeczne, postrzegał jako wielkie zagrożenie dla państwa i narodu, co wyrażał w tzw. listach pasterskich. Podejmował liczne zadania edukacyjne i organizacyjne, często nieznajdujące zrozumienia w kręgach rządzących, z różnych stron krytykowane i poddawane w wątpliwość. Przynależąc do Towarzystwa Salezjańskiego był zainteresowany edukacją młodzieży i dzieci w duchu wartości uniwersalnych. Swoją działalnością dawał innym przykład odważnego mówienia o świecie wartości i domagania się gwarancji wolności i prawdy w życiu każdego obywatela naszego Państwa.

Zarysowane powyżej treści będą wyznaczały tematykę organizowanej konferencji. Zapraszamy do udziału w konferencji. Uczestnicy są zwolnieni z opłat konferencyjnych. Zgłoszenia i propozycje tematów referatu (formularz zgłoszenia ) prosimy przesyłać na adres naszego Kolegium lub mailowo na adres Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeględarce, by go zobaczyć do 10 października.

Zobacz także stronę poświęconą obchodem Roku kardynała Augusta Hlonda .
Zmieniony ( Monday, 23 September 2013 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.