Top Module Empty
GŁÓWNA
Kolorowe święto czytania PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Tuesday, 23 April 2013
Image
Dlaczego czytam? Bo jestem. Czytanie jest wspaniałą przygodą, zabawą, pomocą… Przekonani o tym już po raz czwarty zorganizowaliśmy Festiwal Książki, w którym udział biorą sześcioosobowe zespoły z siedmiu szkół podstawowych Bielska i szkoła z Bestwiny.  Konkurecja przygotowały studentki KN pod kierunkiem dr Jadwigi Miękiny – Pindur. W piątkowy poranek w sali Kolegium na uczestników czekało osiem literackich postaci: Królowa Śniegu, Mała Mi, Mea, Pinokio, Diabeł Rokita, Dziewczynka z zapałkami, Mała Księżniczka i Pan Kleks. Wcieliły się w nie studentki I roku języka polskiego z informacją naukową i bibliotekoznawstwem oraz II roku zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Celem wielomiesięcznej pracy było przygotowanie wspaniałej zabawy zachęcającej do czytania. O oprawę plastyczną dbała Magdalena Marczyńska, za organizację odpowiadały Dorota Siwor i Marzena Konik – Sporek.  

Motywem przewodnim w tym roku była postać Małego Księcia z książki Antoine de  Saint-Exupery’ego oraz związana z nią idea prawdziwej przyjaźni. W nawiązaniu do przygód Małego Księcia  w festiwalowych dekoracjach pojawiły się gwiazdki i róże, a w przerwach między konkurencjami na stołach stanęły kratery Małego Księcia, które można było zjeść oraz przekąska na pustyni.
Zespoły przygotowywały krótkie przedstawienia związane z literaturą dla dzieci i młodzieży. Jury w skaldzie: Krystyna Małecka, kierownik Domu Kultury w Hałcnowie, Jolanta Klajmon, zastępca dyrektora KN, Anna Dobosz, kierownik biblioteki KN oraz Dorota Siwor,  doceniło wszystkie inscenizacje, nagrodzone jednak zostały w tym roku trzy. Nagrodę Główną Festiwalu zdobyła Szkoła Podstawowa nr 22, której zespół pokazał pełną przygód opowieść o dziurze w moście. Jury doceniło choreografię, umiejętność podawania tekstu przez młodych aktorów oraz doskonały efekt przy minimalnej ilości rekwizytów i dekoracji. Nagrodę II przyznaliśmy zespołowi z SP 13, który przedstawił zabawną historię pt. „Czerowny Kapturek szuka księcia” – odtwórcy poszczególnych ról wykazali się zwłaszcza umiejętnością ekspresji i stworzenie przemyślanej, efektownej całości. Triumfowała także SP 37 – której przedstawiciele uczestniczyli w Festiwalu po raz pierwszy – otrzymując III nagrodę za inscenizację „Pan Andersen pisze baśnie”. Zwycięscy dostali bilety ufundowane przez Teatr Polski w Bielsku-Białej oraz maskotki. Zespół SP 13 otrzymał także nagrodę publiczności.
       Tradycyjnie już nagrody przyznajemy za zebranie największej ilości punktów w konkurencjach przygotowanych przez studentki Kolegium. Ty razem zaczęliśmy od układania Tajemniczych Puzzli – trzeba się tu było wykazać wiedzą dotyczącą lektur. Kolejne zadanie wymagało natomiast bardziej sprawności – uczestnicy konkurencji zatytułowanej „Śladem Czerwonego Kapturka” zbierali jabłka przechodząc przez wąską kładkę, wyławiając je z ‘kałuży’, szukając w ukryciu…. Sprawność i wiedza potrzebne były również podczas zabawy zatytułowanej „Nakarm Kinga”, ponieważ trzeba było rzucać słoniom ‘jedzenie’, a od trafności rzutów zależała możliwość zdobycia punktów za poprawne odpowiedzi w konkursowych pytaniach. Można było także wykazać się umiejętnościami plastycznymi i twórczą wyobraźnią budując własną Krainę Przyjaźni. Efekty tej konkurencji uwieczniliśmy na zdjęciach.
Z kolei w „Poszukiwaniu skarbów” potrzebne było łączenie wiedzy i szczęścia, ponieważ posuwanie się po wielkie planszy zależało od rzutów kostką a każde pole było związane z jakimś pytaniem z „Przygód Tomka Sawyera”. Uczestnicy zdobywali też Olimp – tu do osiągnięcia sukcesu potrzebna była znajomość mitologii. Z tematem przewodnim Festiwalu wiązało się zadanie polegające na napisaniu „Historii małego serduszka”.
Za zwycięstwo w każdej z konkurencji można było otrzymać 4 punkty, miejsce II dawało 3 punkty, III – 2, a pozostałe drużyny dostawały 1 punkt. Nagrodami były książki od Wydawnictwa Znak.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 13, II nagrodę zdobyła  SP nr 22, a III – SP nr 3. Gratulujemy!

Festiwal Książki to okazja do zabawy i współzawodnictwa, ale nie tylko. Uczestnicy wysłuchali mini-wykładu Wiesławy Ślosarczyk: Pamiętniki, dzienniki, blogi. Zapisane emocje. Po wykładzie Magdalena Marczyńska przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy tworzyli okładkę własnego pamiętnika. Prace te znajdą się na wystawie, która zostanie pokazana w Kolegium.
Tradycyjnie już mieliśmy zajęcie dla nauczycieli i opiekunów zespołów – podczas gdy dzieci zmagały się w festiwalowych konkurencjach przygotowywali oni własną prezentację. Tym razem na temat: Potrzebujemy siebie. Nasza opowieść o przyjaźni. Przyjaźni był też poświęcony konkurs indywidualny, w ramach którego uczestnicy wykonywali prace plastyczne związane z hasłem przewodnim Festiwalu: „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały latać”. Jury w skaldzie: dr Jadwiga Miękina-Pindur, Krystyna Zając oraz Magdalena Marczyńska, miało tym razem trudne zadanie. Ostatecznie zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych I miejsc. Zajęły je Oliwia Paciorek i Kinga Wirusa, obie z SP nr 9. II miejsce jury przyznało Varsine Vardikyan z SP nr 3, a III miejsce - Annie Szwedzie z  SP nr 13.
Choć zależy nam przede wszystkim na tym, żeby podczas Festiwalu dzieci dobrze się bawiły, to chcemy też by pamiętały o tym dniu. Dlatego wszyscy otrzymują dyplomy i specjalne kubki z naszym logo. Wszyscy otrzymują także książki. Możemy je ofiarować dzieciom dzięki naszemu wieloletniemu sponsorowi – Wydawnictwu Znak, do którego z tym roku dołączyło Wydawnictwo Bona – serdecznie dziękujemy!  
Uśmiechy i okrzyki dzieci są dla nas wspaniałą nagrodą, cieszymy się widząc jak zaprzyjaźniają się z baśniowymi opiekunami, jak dużo wiedzą o bohaterach lektur. Doceniamy wysiłek nauczycieli włożony w przygotowanie zespołów – im także dziękujemy. Wreszcie my wykładowcy jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasze studentki sprawdzają się w pracy z dziećmi okazując zaangażowanie, cierpliwość i sympatię, ale także uzyskane w trakcie trzech lat nauki umiejętności. Festiwal Książki jest dowodem na to, jak bardzo może nam wszystkim być potrzebna literatura.
  
Zmieniony ( Tuesday, 23 April 2013 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.