Top Module Empty
GŁÓWNA arrow Mapa portalu
Nowy numer Kontekstów Kultury PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Monday, 21 May 2012
Konteksty KulturyW ostatnich dniach ukazał się ósmy już zeszyt pisma naukowego Kolegium Nauczycielskiego. Tym samym „Konteksty Kultury” stały się półrocznikiem. Pismo ukazuje się od 2005 roku, jednak początkowo miało charakter interdyscyplinarny i publikowane tam artykuły obejmowały dziedziny reprezentujące wszystkie specjalności działające w KN. Od kilku lat formuła ta ewoluowała, obecnie prezentowane artykuły   pozostają tematycznie i metodologicznie zróżnicowane, jednak ich przedmiotem w przeważającej mierze jest tekst literacki i jego konteksty.  Znacznie rozszerzył się skład Rady Naukowej - zasiadają w niej wybitni badacze z ośrodków akademickich w kraju i za granicą. Są to:  prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki (Uniwersytetu Jagiellońskiego), prof. dr hab. Krzysztof Dybciak (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), prof. Anna Frajlich-Zając (Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku), prof. dr hab. Krzysztof Krasuski (Uniwersytet Śląski), prof. Arent van Nieukerken (Uniwersytet w Amsterdamie), prof. dr hab. Władysław Śliwiński (Uniwersytet Jagielloński), prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor (Uniwersytet Śląski), prof. Nina Taylor (Uniwersytet  Oksfordzki), prof. dr hab. Anna Węgrzyniak (Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku – Białej), prof. UŚ dr hab. Jacek Warchala (Uniwersytet Śląski), prof. dr hab. Stefan Zabierowski (Uniwersytet Śląski). Redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. Stanisław Gawliński a redakcję stanowią: prof. dr hab. Wojciech Ligęza, dr Dorota Siwor i mgr Józef Mamorski. W tym roku redakcja podjęła starania o wpisanie „Kontekstów Kultury” na listę czasopism, w których publikacja jest punktowana w dorobku naukowym. Pismo zmieniło również szatę graficzną.
 
Najnowszy numer zawiera trzy działy: Literatura dawna i współczesna – analizy i interpretacje, Wokół teorii i genologii oraz Recenzje. Znalazło się w nim osiemnaście szkiców oraz dwie recenzje. Większość autorów reprezentuje uczelnie inne niż KN. Recenzent naukowy stwierdził, iż teksty przedstawiają szerokie spektrum tematów i problemów z zakresu historii i teorii literatury oraz są utrzymane na wysokim poziomie merytorycznym i metodologicznym. Tematyka artykułów jest różnorodna: od literatury dawnej po najnowszą. Autorzy podejmują zagadnienia nieobecne dotychczas w refleksji badawczej bądź na nowo interpretują znane już wątki i motywy proponując odmienne ujęcia. Wśród utworów literackich, o których mowa w szkicach, są dzieła zarówno pisarzy o utrwalonej już pozycji w historii literatury, powszechnie znanych (jak np. Krasicki, Przyboś, Wittlin, Iwaszkiewicz), ale i tych dziś nieco zapomnianych (Petrycy), oraz tych, których dorobek czeka dopiero na pełną ocenę (Walczak i Pakuła).
 
„Konteksty Kultury” mają swoją stronę internetową: www.kontekstykultury.kn.edu.pl , gdzie dostępne są m.in. artykuły z poprzednich tomów periodyku oraz spis treści i abstrakty artykułów z najnowszego numeru. Za pośrednictwem strony będzie można też w najbliższym czasie ten numer kupić.
 
Zapraszamy do lektury! Czekamy też na wszelkie uwagi, sugestie i opinie!

Zmieniony ( Monday, 21 May 2012 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.