Top Module Empty
GŁÓWNA arrow Mapa portalu
Dwie dekady nowej (?) literatury 1989-2009 PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Administrator serwisu   
Thursday, 29 December 2011
dwie_dekady.jpg
Miło nam poinformować, że ukazała się kolejna już publikacja naukowa przygotowana przez pracowników naukowych KN we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbiór szkiców nosi tytuł „Dwie dekady nowej (?) literatury 1989-2009”, został wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego a redaktorami są prof. Stanisław Gawliński i dr Dorota Siwor. Tom powstał jako pokłosie konferencji współorganizowanej przez KN w 2009 roku: „Nasze dwudziestolecie 1989-2009”. Zebrane w nim szkice prezentują istotne zjawiska polskiej literatury najnowszej, są próbą syntetycznego ujęcia krajobrazu tej twórczości bądź analizą jej poszczególnych przykładów. Autorzy to literaturoznawcy z ważnych ośrodków naukowych w Polsce. Książka będzie niebawem dostępna w wypożyczalni i czytelni KN. Zapraszamy do lektury - nie tylko polonistów! 

Z recenzji naukowej prof. dr hab. Stanisława Stabro:
„W tej interesującej z poznawczego punktu widzenia książce pierwsza grupa tekstów dotyczy zagadnień polskiej poezji po 1989 roku, kolejne szkice poświęcone zostały różnym ujęciom historii we współczesnej prozie i dramacie. Tematem trzeciej grupy opracowań stała się problematyka Kresów, „małych ojczyzn” w kontekście tożsamości podmiotu.. Kilka szkiców dotyczy arcyważnej z punktu widzenia ich autorów problematyki periodyzacji polskiej literatury współczesnej po roku 1989 oraz jej charakterystycznych cech. /…/.
Sądzę zatem, że czytelnik otrzymuje książkę będącą interesującą refleksją na temat bieżącej literatury, chociaż ostateczne hierarchie dwudziestolecia 1989-2009 wyłonią się dopiero po dłuższym czasie.”

Zmieniony ( Thursday, 29 December 2011 )
 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.