Top Module Empty
GŁÓWNA arrow Mapa portalu
Aleksandra Kucharska-Cybuch PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Saturday, 26 March 2011
Absolwentka ASP w Krakowie. Ukończyła Studium scenografii kształcąc się pod okiem Jerzego i Lidii Skarżyńskich, Kazimierza Wiśniaka i Wojciecha Krakowskiego. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Natomiast  indywidualnie prezentowała swój dorobek miedzy innymi w Ambasadzie polskiej w Hadze, w Amsterdamie, w Maastricht, w Polskim Instytucie w Bratysławie i „ Kuncewiczówce” w Kazimierzu. Kilka razy brała udział w międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie ( BIB ) i  w Japonii. Zilustrowała ok. 40 książek dla dzieci, 10 tomową serię książek księdza Jana Twardowskiego, liczne wydania baśni H.Ch.Andersena oraz braci Grimm także Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa,. Jest autorką wielu okładek, między innymi do serii J.L.Borgesa, M.Bułhakowa i L.M.Montgomery Ani z Zielonego Wzgórza. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, miedzy innymi z Media Rodzina, Wydawnictwem Literackim, Zieloną Sową, Ezopem, Wydawnictwem „M”, Eurografem, Bajką oraz wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Kucharska-Cybuch sama o sobie:
Technika, którą się posługuję ilustrując książki lub tworząc swoje obrazy czy rysunki, pozwala mi najpełniej wyrazić to, co chcę przekazać. Kreska szybka, ostra podkreśla dramaturgię, delikatna wydobywa z papieru subtelne formy, czasem dodając zupełnie nowych wartości plamom kolorów.
Właściwie piórkiem i tuszem rysuję już od dzieciństwa i bardzo lubię taką formę wyrazu. Teraz, po latach, zakochałam się w kolorach i stosuję już wszystko, co mi się podoba – redki, farby, pastele itd., w zależności od pomysłu i tego, jak inspiruje mnie tekst. Dla mnie ilustracja to po prostu obraz przeżyć  i emocji, jakich doznaję czytając książkę. To dopełnienie  treści, moja opowieść  o tym, co czuję czytając….Kolorystyka wyraża nastrój, podkreśla go utrzymując całą książkę w jakiejś tonacji. Wyróżnia każdego ilustratora, mocno wpływając na jego własny, oryginalny styl.


 
wstecz   dalej »

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.