Top Module Empty
GŁÓWNA
Zaczynamy cykl spotkań o kulturze czeskiej
Tuesday, 28 February 2012
Image

Jerzy Kronhold, Mariusz Surosz, Jaromir Nohavica, Robert Makłowicz - to tylko niektórzy z gości, którzy wezmą udział w organizowanym przez nasze Koegium cyklu spotkań Czuli barbarzyńcy - o kulturze czeskiej w XX wieku. Pierwsze spotkanie już 6. marca (wtorek) o godzinie 17.00 w siedzibie Kolegium przy ul. Krakowskiej 30. Gościem prowadzących cykl - Doroty Siwor i Jerzego Marka - będzie znany eseista i tłumacz literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski, który na swoim koncie ma między innymi biografię Bohumila Hrabala Gra w życie (2004). Kaczorowski jest dziennikarzem polskiej edycji Newsweeka, byłym zastępcą redaktora naczelnego tego tygodnika.

Więcej o cyklu znaleźć można  pod adresem: www.czulibarbarzyncy.pl  . 

 
Festiwal Książki 2012 - Eliminacje rozstrzygnięte!
Saturday, 25 February 2012

20 lutego 2012r. jury Festiwalu wybrało najciekawsze prace nadesłane jako zgłoszenia udziału przez zespoły zaproszonych szkół. Zakwalifikowanych zostało siedem zespołów – bez wskazania kolejności miejsc. Szczególnie doceniliśmy pomysłowość i twórcze podejście do zadania.

Czytaj całość...
 
Zapraszamy na Dni Otwarte
Friday, 17 February 2012
W dniach 13-15 marca odbędą się po raz kolejny Dni Otwarte naszego Kolegium . Zapraszamy na nie wszystkich, którzy chcą zapoznać się z ofertą naszej placówki, w szczególności osoby zainteresowane studiami w Kolegium w roku akademickim 2012/2013. Podczas imprezy będzie można zapoznać się z ofertą dydaktyczną i socjalną naszej placówki, wziąć udział w wykładach i warsztatach, spotkać się z wykładowcami i studentami Kolegium.  

Czytaj całość...
 
Kolegium na targach
Wednesday, 25 January 2012

 

Początek roku to czas, kiedy maturzyści poznają ofertę uczelni, na których w przyszłości będą chcieli studiować. Nasze Kolegium wychodząc naprzeciw wszystkim, którzy chą poznać propozycje uczelni na rok akademicki 2012/2013 będzie w najbliższym czasie uczestniczyć w targach edukacyjnych w miastach naszego regionu. Już 26 i 27 stycznia z naszą ofetą zapoznać się będzie można na X Bielskich Targach Edukacyjnych w Bielsku-Białej, które odbędą się tradycyjnie w Hali BKS przy ul. Rychlińskiego (stoisko czynne będzie w godzinach 9.00-16.00). Kilka dni później - 2 lutego w godz. 10.00-14.00 - Kolegium obecne będzie na VII  PowiatowychTargach Akademickich w Liceum im. S. Konarskiego w Oświęcimiu. W późniejszym czasie naszą ofertę będziemy także przedstawiali na targach w Cieszynie, Żywcu, Wadowicach, Tychach, Żorach i Jastrzębiu-Zdroju. O dokładnych terminach informowali będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

Wszystkich chętnych zapraszamy także na Dni Otwarte naszego Kolegium, które odbędą się 13-15 marca. Szczegółowy program tej imprezy wkrótce oublikowany zostanie na stronie internetowej.

Już teraz zapraszamy natomiast do działu REKRUTACJA, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat naboru na pierwszy rok studiów w roku akademckim 2012/2013.

 

 
Inny - Obcy? Spotkań z literaturą ciąg dalszy
Monday, 23 January 2012
 Podczas spotkania
Zapoczątkowany w ubiegłym roku akademickim przez wykładowców i studentów specjalności język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem cykl „Spotkań z literaturą” zdominowany został przez temat inności. Kontynuujemy zatem mini – konferencje, podczas których spotykają się uczniowie wybranych liceów regionu i słuchacze Kolegium, by mówić o tekstach literackich traktujących o szerokim kręgu zagadnień związanych z pojęciem Innego. Tym razem problematyka szczegółowa ujęta została w tytuł: Bohater wyalienowany w literaturze. Samotny – Inny.
 Spotkaliśmy się - tradycyjnie już w siedzibie KN przy ul. Krakowskiej - 20 stycznia. Gościliśmy w Kolegium uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Kętach pod opieką polonistek: Krystyny Bylicy i Ewy Słońskiej.  
 

Czytaj całość...
 
Dwie dekady nowej (?) literatury 1989-2009
Thursday, 29 December 2011
dwie_dekady.jpg
Miło nam poinformować, że ukazała się kolejna już publikacja naukowa przygotowana przez pracowników naukowych KN we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zbiór szkiców nosi tytuł „Dwie dekady nowej (?) literatury 1989-2009”, został wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego a redaktorami są prof. Stanisław Gawliński i dr Dorota Siwor. Tom powstał jako pokłosie konferencji współorganizowanej przez KN w 2009 roku: „Nasze dwudziestolecie 1989-2009”. Zebrane w nim szkice prezentują istotne zjawiska polskiej literatury najnowszej, są próbą syntetycznego ujęcia krajobrazu tej twórczości bądź analizą jej poszczególnych przykładów. Autorzy to literaturoznawcy z ważnych ośrodków naukowych w Polsce. Książka będzie niebawem dostępna w wypożyczalni i czytelni KN. Zapraszamy do lektury - nie tylko polonistów! 

Z recenzji naukowej prof. dr hab. Stanisława Stabro:
„W tej interesującej z poznawczego punktu widzenia książce pierwsza grupa tekstów dotyczy zagadnień polskiej poezji po 1989 roku, kolejne szkice poświęcone zostały różnym ujęciom historii we współczesnej prozie i dramacie. Tematem trzeciej grupy opracowań stała się problematyka Kresów, „małych ojczyzn” w kontekście tożsamości podmiotu.. Kilka szkiców dotyczy arcyważnej z punktu widzenia ich autorów problematyki periodyzacji polskiej literatury współczesnej po roku 1989 oraz jej charakterystycznych cech. /…/.
Sądzę zatem, że czytelnik otrzymuje książkę będącą interesującą refleksją na temat bieżącej literatury, chociaż ostateczne hierarchie dwudziestolecia 1989-2009 wyłonią się dopiero po dłuższym czasie.”

 
Nowe "Konteksty"
Monday, 28 November 2011

konteksty_okladka.jpgJuż po raz siódmy ukazał się zeszyt pisma naukowego Kolegium „Konteksty Kultury”. Rocznik naukowy jest wydawany od 2005r. Idea powstania pisma zrodziła się już w 1999 roku, kiedy to rozpoczęła działalność bielska polonistyka w KN, jednak pomysł ten na realizację czekał kilka lat. Pierwotnie pismo zawierało publikacje wykładowców reprezentujących różne dyscypliny wiedzy, przede wszystkim zaś te, w których były prowadzone studia w KN. Łamy pisma - w zamierzeniu redakcji - miały być „miejscem wspólnym”, gdzie mogą spotkać się wykładowcy akademiccy, nauczyciele szkolni oraz studenci, by prezentować wielość ujęć i odmienne orientacje metodologiczne o wspólnym mianowniku. 

 Pismo ewoluowało przez lata i dziś zdecydowaliśmy się na formułę bardziej jednorodną. Artykuły prezentowane w „Kontekstach Kultury” pozostają tematycznie i metodologicznie zróżnicowane, jednak ich przedmiotem w przeważającej mierze jest tekst literacki i jego konteksty. Zaprosiliśmy do współpracy badaczy z ośrodków uniwersyteckich, z którymi wspólnie organizowaliśmy konferencje literaturoznawcze w KN. Od początku istnienia „Konteksty Kultury” miały recenzję naukową.

Tradycją stało się również publikowanie prac nagrodzonych w corocznym Konkursie na najlepszą pracę dyplomową.

„Konteksty Kultury” dostępne są w czytelni KN. Zapraszamy do lektury!

 
Czytać? Uwielbiam to! III Festiwal Książki
Friday, 25 November 2011

W Krakowie właśnie kilka dni temu odbyły się kolejne Targi Książki. Tłumy zwiedzających i kupujących dobitnie świadczą o tym, że zapowiadany przez wielu pesymistów kres książki prędko chyba nie nadejdzie. Na szczęście. Od dwóch lat staramy się propagować modę na literaturę – organizujemy Festiwal Książki. Impreza ta przygotowana przez wykładowców i studentów specjalności: język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, przeznaczona jest dla uczniów klas IV – V. Zapraszamy do udziału dzieci ze szkół Bielska- Białej. Naszym celem jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, które zostały zaplanowane dla uczestników Festiwalu mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji.

 W Festiwalu bierze udział 10 zespołów po 6 osób pod opieką swojego nauczyciela. Każdemu zespołowi towarzyszy literacki bohater, w którego postać wcielają się studentki. Dzieci wcześniej przygotowują krótką inscenizację wybranej książki, którą przedstawiają w dniu imprezy. Najlepsze przedstawienie zostaje uhonorowane nagrodą Główną Festiwalu. Sponsorem tych nagród jest Teatr Polski w Bielsku – Białej. Uczniowie biorą także udział w konkursach przygotowanych przez studentów KN pod kierunkiem wykładowców. Konkurencje te sprawdzają wiedzę, ale i umiejętności związane nie tylko z literaturą – skaczemy, malujemy, albo…. przebieramy fasolki J, na przykład…. Ważne przecież, by dobrze się przy tym bawić. Oczywiście na najlepszych czekają nagrody: I, II i III miejsce, ale jak dotąd żadne dziecko nie wyszło od nas bez książki i pamiątkowego Kubka Festiwalowego! Sponsorem nagród książkowych jest wydawnictwo „Znak” z Krakowa. 

Czytaj całość...
 
Czytać? Uwielbiam to! III Festiwal Książki
Wednesday, 16 November 2011

W Krakowie właśnie kilka dni temu odbyły się kolejne Targi Książki. Tłumy zwiedzających i kupujących dobitnie świadczą o tym, że zapowiadany przez wielu pesymistów kres książki prędko chyba nie nadejdzie. Na szczęście. Od dwóch lat staramy się propagować modę na literaturę – organizujemy Festiwal Książki. Impreza ta przygotowana przez wykładowców i studentów specjalności: język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, przeznaczona jest dla uczniów klas IV – V. Zapraszamy do udziału dzieci ze szkół Bielska- Białej. Naszym celem jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, które zostały zaplanowane dla uczestników Festiwalu mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji.

 W Festiwalu bierze udział 10 zespołów po 6 osób pod opieką swojego nauczyciela. Każdemu zespołowi towarzyszy literacki bohater, w którego postać wcielają się studentki. Dzieci wcześniej przygotowują krótką inscenizację wybranej książki, którą przedstawiają w dniu imprezy. Najlepsze przedstawienie zostaje uhonorowane nagrodą Główną Festiwalu. Sponsorem tych nagród jest Teatr Polski w Bielsku – Białej. Uczniowie biorą także udział w konkursach przygotowanych przez studentów KN pod kierunkiem wykładowców. Konkurencje te sprawdzają wiedzę, ale i umiejętności związane nie tylko z literaturą – skaczemy, malujemy, albo…. przebieramy fasolki J, na przykład…. Ważne przecież, by dobrze się przy tym bawić. Oczywiście na najlepszych czekają nagrody: I, II i III miejsce, ale jak dotąd żadne dziecko nie wyszło od nas bez książki i pamiątkowego Kubka Festiwalowego! Sponsorem nagród książkowych jest wydawnictwo „Znak” z Krakowa. 

Czytaj całość...
 
Dyskusja o pedagogice Montessori
Tuesday, 15 November 2011
dr M. Miksza podczas konferencji
Dr M. Miksza opowiada o pedagogice Montessori

14 listopada odbyła się w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej  konferencja „Pedagogika Marii Montessori i możliwości jej adaptacji w Polsce" zorganizowana przez bielskie Kolegium wspólnie z z Polskim Stowarzyszeniem M. Montessori. Gościem i głównym prelegentem podczas spotkania była dr Małgorzata Miksza – prezes Polskiego Stowarzyszenia M. Montessori oraz współzałożyciel i wieloletnia prezes Stowarzyszenia Montessori – Europa z siedzibą w Niemczech. W konferencji udział wzięli dyrektorzy przedszkoli z Bielska-Białej i okolicy, nauczyciele oraz studenci Kolegium Nauczycielskiego.  Dr Miksza, jedna z najlepszych specjalistek omawianej metody w Polsce przedstawiła zebranym podstawowe założenia pedagogiki Montessori. Podczas spotkania pojawił się pomysł stworzenia w oparciu o Kolegium ośrodka popularyzującego pedagogikę Montessorich w naszym regionie.

Czytaj całość...
 
Międzynarodowa konferencja naukowa
Saturday, 29 October 2011
W bielskim Kolegium Nauczycielskim odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Edukacja dziecka w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym wobec wyzwań i zagrożeń współczesności".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Referat wygłasza dr Zdzisława Orłowska-Popek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

W dniach 25-26 października 2011 w Kolegium Nauczycielskim odbyła się konferecja naukowa,poruszająca problem współczesnej edukacji dziecka w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Wybór tematu konferencji został podyktowany refleksjami i niepokkojami związanymi z kształtem współczesnej oświaty i wychowania w okresie jej przemian.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 67 - 77 z 212

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.