Top Module Empty
GŁÓWNA
Poeta jako obcy
Monday, 14 May 2012

Problematyka związana z doświadczeniem odmienności i obcości nadal pozostaje w kręgu zainteresowań wykładowców i studentów polonistyki KN. W ostatnich dniach odbyły się spotkania zatytułowane "Lubię być obcy" - o Rafale Wojaczku raz jeszcze. Były one poświęcone życiu i twórczości poety a przypadały dokładnie w 41. rocznicę jego śmierci.
Czytaj całość...
 
Lubię być obcy. O Rafale Wojaczku raz jeszcze
Monday, 07 May 2012
"Lubię być obcy. O Rafale Wojaczku raz jeszcze” to kolejny cykl otwartych spotkań przygotowanych przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej. Imprezy odbędą się w dniach 9-11 maja w siedzibie Kolegium przy ul. Krakowskiej 30.

Pomysłodawcami cyklu są studenci specjalności język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, a inspiracją były dla nich zeszłoroczne spotkania z literaturą pod hasłem „Bohater wyalienowany w literaturze. Samotny - Inny”. W ramach projektu odbędzie się projekcja filmu „Wojaczek”, wykłady, rozmowy oraz recytacje poezji poety. Naszymi gośćmi będą m.in. Krzysztof Siwczyk – odtwórca roli poety w filmie „Wojaczek”, Maciej Melecki – scenarzysta filmu, Bogusław Kierc – krytyk literacki, aktor i reżyser oraz Ryszard Sypniewski i Konrad Ignatowski – aktorzy Teatru Banialuka.

Rafał Wojaczek to jeden z ważniejszych polskich poetów powojennych. Fascynacja jego twórczością nie przemija od czasu jego tragicznej śmierci w latach 70-tych zeszłego wieku. Alkoholizm, skandale, ciągłe obcowanie ze śmiercią były krwią jego wierszy. Wojaczek podejmował liczne próby samobójcze. 11 maja 1971 połknął zabójczą dawkę leków, miał wtedy zaledwie 26 lat...
 
Czytaj całość...
 
Festiwal Książki 2012
Monday, 30 April 2012

Zapraszamy do obejrzenia filnowej relacji z III Festiwalu Ksiązki przygotowanej przez serwis regionalna.tv

 
Zimowo w środku wiosny. Wielkie czytanie
Tuesday, 24 April 2012

Motywem przewodnim III Festiwalu Książki była baśń Andersena  „Królowa Śniegu”. Stąd śnieżynkowe dekoracje, gwiazdki i  - chociaż częściowo – białe potrawy.  Jednak jak co roku – na sali przy ul. Legionów pojawiło się wiele baśniowych postaci, literackich historii i oczywiście wiele lekturowych konkurencji.
Festiwal Książki jest imprezą organizowaną przez  wykładowców i studentów specjalności  język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem a przeznaczoną dla dzieci z klas IV i V . 20 kwietnia odbył się już po raz trzeci. Celem Festiwalu  jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie  wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, w których uczestniczą dzieci, mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji. Jednak Festiwal stwarza też studentom Kolegium możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i zastosowania w praktyce wiedzy nabytej podczas zajęć. Wszystkie konkurencje przygotowywane są od przez nich samodzielnie, od pomysłu przez dokładne planowanie po realizację i przeprowadzenie w dniu Festiwalu. Oczywiście wspierają ich radą i pomocą  wykładowcy KN. W tym roku nad przygotowaniem konkurencji czuwała dr Jadwiga Miękina  - Pindur.
 
Czytaj całość...
 
Już w piątek III Festiwal Książki
Wednesday, 18 April 2012
Festiwal KsiążkiW najbliższy piątek - 20 kwietnia w godzinach 9.00-15.00 - odbędzie się III Festiwal Książki organizowany przez bielskie Kolegium Nauczycielskie. W festiwalu, którego areną będzie sala sportowa Kolegium przy ul. Legionów 25 w Bielsku-Białej weźmie udział 7 zespołów ze szkół podstawowych Bielska-Białej i okolicy  wyłonionych w drodze konkursu.
 
Bawić się  czytaniem? Tak, to jasne! Nie zatrzymamy przecież czasu, komputery multimedia są częścią naszego świata, ale to nie znaczy, że książki przestały nam być potrzebne. Będą istnieć zawsze obok nas, z nami, bo pokazują nam świat i nas samych w lustrze, którego nie da się zastąpić. A poza tym literatura i komputer mogą iść ze sobą w parze. Jak? Będzie się można o tym przekonać podczas Festiwalu.

Wszystkie zespoły uczestniczące w piątkowej zabawie z książką wezmą udział w konkurencjach przygotowanych przez studentki KN. Wśród zadań czekających na uczniów są m.in. Śnieżna zgadywanka, Przygoda ze Stasiem i Nel, W fabryce dziur i dziurek czy Mapa Doliny Muminków.  Każdy z zespołów zaprezentuje także przygotowane wcześniej krótkie przedstawienie. W programie również sporo niespodzianek. Na uczestników czekają oczywiście nagrody – sponsorem głównym festiwalu jest krakowskie wydawnictwo „Znak”.
 
Konkursy dla licealistów rozstrzygnięte
Thursday, 12 April 2012
Prezentacja K. Dybek - Matematyka w architekturze Bielska-Białej

11 kwietnia wręczone zostały nagrody w organizowanych przez bielskie Kolegium konkursach „Matematyka jest wszędzie” oraz literackim „Inny-obcy?”. Oba konkursy przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a ich celem było rozwijanie zainteresowania językiem polskim i matematyką oraz pokazanie powiązań tych dziedzin z innymi dyscyplinami nauki. Organizatorzy chcieli pokazać, iż zarówno języka polskiego jak i matematyki można uczyć się w zupełnie inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni na tradycyjnych lekcjach. Konkursy, mimo iż była to dopiero pierwsza ich edycja cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nadesłanych zostało prawie 60 prac, nie tylko z Bielska-Białej i regionu, ale także z najdalszych zakątków kraju: Tomaszowa Lubelskiego. Elbląga, Słupska, Świnoujścia czy Góry Śląskiej w województwie dolnośląskim.
Czytaj całość...
 
Czuli barbarzyńcy zawładnęli Kolegium
Monday, 26 March 2012
Spotkanie z Mariuszem Suroszem
Od 6. marca w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej trwają imprezy z cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". W ramach cyklu, którego pomysłodawcami są dr Dorota Siwor i Jerzy Marek, odbywają się spotkania, wykłady, dyskusje, prezentacje filmów i koncerty, których wspólnym celem jest przybliżenie kultury współczesnych Czechów i rozważanie naszych wzajemnych związków. Gośćmi  cyklu są twórcy, tłumacze, badaczy historii, kultury i literatury Czech. Odbyły się już spotkania z Aleksandrem Kaczorowskim, Antonim Krohem i Mariuszem Suroszem. W tym tygodniu naszym gościem będzie Robert Makłowicz - znany publicysta, autor kilku książek i wielu felietonów, miłośnik kuchni i (nie tylko) kulinarnych podróży…W ramach naszego cyklu w najbliższy czwartek, 27 marca o godz. 17.00 będzie mówił o: „Buchten mit Powidl” - czyli co Austria zawdzięcza Czechom? Kilka dni później - 2 kwietnia o godzinie 16.00 odbędzie się pokaz filmu Petra Zelenki "Rok diabła". Na obie imprezy wstęp jest wolny.

 Z kolei 15 kwietnia w ramach cyklu nasze miasto odwiedzi znany czeski bard Jaromir Nohavica. Jego koncert - jedyny w najbliższym czasie w Polsce - rozpocznie się o godzinie 18.00 w Klubie Klimat mieszczącym się w Galerii Sfera. Już teraz w Klubie Klimat, sekretariacie naszego Kolegium oraz na stronie klubklimat.pl   można kupić bilety na tą imprezę. Wejściówka na miejsce siedzące kosztuje 40 zł, zaś miejsce stojące 30 zł. Dla studentów naszego Kolegium przewidziana jest specjalna zniżka - bilet na miejsce siedzące kosztuje 30 zł (zakup po okazaniu legitymacji tylko z sekretaricie ogólnym naszego Kolegium).

Więcej o cyklu znaleźć można na specjalnie przygotowanej stronie projektu. Tam też można znaleźć relacje z poszczególnych spotkań cyklu oraz dokładny program imprez .

 
Kolegium dla kandydatów - Dni Otwarte za nami
Monday, 19 March 2012
Warsztaty na specjalności edukacja przedszkolna
Dawno już w bielskim Kolegium Nauczycielskim nie było tak tłoczno i gwarno. Kilkaset osób - w grupach zorganizowanych i indywidualnie, z Bielska-Białej, okolicy i tak odległych miejscowości jak Rybnik, Zory, Jastrzębie-Zdrój, Sucha Beskidzka czy Maków Podhalański - wzięlo udział w 13-15 marca Dniach Otwartych naszej placówki. Wszyscy, którzy opdwiedzili Kolegium mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną i socjalną naszej placówki, wziąć udział w wykładach i warsztatach, spotkać się z wykładowcami i studentami Kolegium.  
 
Czytaj całość...
 
Różnorodnie i kolorowo - Dni Otwarte na wideo
Thursday, 15 March 2012

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z Dni Otwartych Kolegium zrealizowanego przez  TV Bielsko.

Zach ęcamy również do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez redakcję serwisu bielsko.info .

Już wktórtce na naszym portalu szersza relacja wraz z galerią zdjęć z wszystkich wydarzeń Dni Otwartych.

 
Afryka na Krakowskiej
Thursday, 15 March 2012
 
Mglista aura, chłód i szarość sprzyjają myślom o znacznie cieplejszych klimatach. We wtorkowe popołudnie było w Kolegium Nauczycielskim rzeczywiście znacznie cieplej niż na zewnątrz. W ramach Dni Otwartych Dorota Siwor (specjalność język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem)   zaprosiła dr Annę Niedźwiedź, która wygłosiła wykład Zatańczyć na pogrzebie. Tradycja oraz współczesność pochówków i pogrzebów w Ghanie. Pani doktor  jest pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, wykładała także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 2009 prowadzi etnograficzne badania terenowe w Ghanie, skupiając się na problematyce wierzeń religijnych w kontekście dzisiejszych przemian społeczeństw afrykańskich. Dr Niedźwiedź ilustrowała swój wykład krótkimi filmami oraz zdjęciami. Część zdjęć z jej wyjazdów można obejrzeć na wystawie Zmysły Afryki. Fotografie „przy okazji” antropologicznych badań w Ghanie,  która została  otwarta również wczoraj. Fotografie będą eksponowane w holu KN do 20 kwietnia. 
 
 
Czytaj całość...
 
"Lubię być obcy"
Friday, 02 March 2012
Konkurs fotograficzno-poetycki towarzyszący dniom poświęconym Rafałowi Wojaczkowi "Lubię być obcy"
 
 
   
A on wciąż się uśmiecha jak wtedy, gdy życie
Uduszone uciekło z pętli horyzontu.
 

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 56 - 66 z 212

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.