Top Module Empty
GŁÓWNA
Urząd Marszałkowski odpowiada na protest
Thursday, 01 August 2013

Wicemarszałek Aleksandra Gajewska odpwiedziała na protest pracowników Kolegium Nauczycielskiego zaniepokojonych przyszłością Kolegium. W swym piśmie przedstawicielka Marszałka Województwa przypomina działania Urzędu zmierzające do kontynuowania działalności bielskiego Kolegium. Zauważa jednocześnie, że żadne z nich nie zostało zakończone powodzeniem. Podkreśla także, że Województwo Śląskie docenia dotychczasową działalność Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej w zakresie kształcenia nauczycieli, jak też podejmowanych przez Kolegium działań i przedsięwzięć na rzecz środkowiska nauczycielskiego oraz szeroko rozumianej społeczności lokalnej. Podkreslić należy, że działanjące od ponad 20 lat w ramach systemu oświaty kolegia zawsze cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a kończący je słuchacze mają bardzo dobrą opinię wśród zatrudniających ich dyrektorów szkół i placówek z uwagi na uzyskane w trakcie nauki przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela. Nie byłoby to możlwie, gdyby nie kadra nauczycieli zatrudniona w tych kolegiach, dobrze przygotowana do wykonywania swoich obowiązków - czytamy w liście.

W piśmie nie zostały przedstawione propozycje działań Województwa Śląskiego w celu zachowania Kolegium. NIe zaproponowano także spotkania władz województwa z przedstawicielami Kolegium.

Pełna treść pisma.

Czytaj całość...
 
Dyrektorzy piszą w sprawie przyszłości
Monday, 15 July 2013

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z Bielska-Białej i okolicy protestują przeciw zaprzestaniu naboru do bielskiego Kolegium Nauczycielskiego. W liście otwartym, sygnowanym przez 28 dyrektorów,  adresowanym do Marszałka Województwa Śląskiego oraz ministrów: edukacji i szkolnictwa wyższego i nauki, dyrektorzy nie zgadzają się z zamknięciem placówki, której absolwenci są bardzo dobrze przygotowywani do roli nauczycieli i wychowawcy.  Sygnatariusze listu protestują przeciw likwidacji Kolegium, które cieszy się powodzeniem wśród kandydatów (w roku 2012 na pierwszy rok studiów przyjętych zostało prawie 300 osób), tylko ze względu na brak spójności przepisów prawnych dotyczących kształcenia nauczycieli.

Dyrektorzy, którzy w swoich placówkach obserwują praktyki słuchaczy Kolegium wysoko oceniają przygotowanie absolwentówdo pracy zawodowej. Podkreślają także, iż Kolegium organizuje szereg imprez, dzięki którym sami dyrektorzy oraz podlegli im pracownicy mogą doskonalić swoje umiejętności i wiedzę zawodową. Dyrektorzy apelują do decydentów o kontynuowanie działalności Kolegium w formie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Pełna treść listu dostępna jest tutaj.

 
Bajkowy festyn
Thursday, 06 June 2013
Prawie 700 dzieci – głównie ze szkó specjalnych i integracyjnych - z Bielska-Białej i okolicy wzięło 5 czerwca udział w dziewiątym festynie „O uśmiech dziecka" organizowanym przez  Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej. W tym roku partnerem festynu było bielskie Studio Filmów Rysunkowych, a wśród bawiących się dzieci pojawili się Bolek i Lolek oraz Reksio.

Festyn jest formą podziękowania dzieciom i szkołom, w których studenci Kolegium Nauczycielskiego odbywają swoje praktyki pedagogiczne. W tym roku motywem przewodnim festynu były postaci z bajek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, które było partnerem imprezy. Tradycyjnie już festyn odbz  się na obiektach sportowych BTS Rekord Bielsko-Biała w Cygańskim Lesie. Ze względu na złą pogodę festyn po raz pierwszy odbył się na hali. Nie przeszkodziło to jednak jego uczestnikom w dobrej zabawie.

Po raz kolejny zorganizowaliśmy jeden z największych festynów dziecięcych w naszym mieście. W ramach imprezy dzieci wzięły udział w ponad 20 różnorodnych konkurencjach rekreacyjnych: zabawach z piłką, zawodach siłaczy, łapaniu „byka" na lasso czy łowieniu rybek. Wszystkie konkurencje nawiązywały do bajkowych  przygód Reksia oraz Bolka i Lolka. Każdy z uczestników festynu otrzymał okolicznościowy medal , a za udział w każdej zabawie - drobne upominki. Na wsyzstkich czekaz take posiłek oraz słodka niespodzianka. Zabawę uświetniz pokazy sprżętu policyjnego, działań strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Straconce oraz młodych sportowców z sekcji judo Podbeskidzkiego Towarzystwa Sportowego „Janosik”.

 GALERIA ZDJĘĆ

Film wideo portalu regionalna.tv

Fotoreportaż portalu bielsko.biala.pl

 
Nie będzie naboru na studia
Tuesday, 04 June 2013

W związku z uchwałą nr 1127/258/IV/2013 Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 28.05.2013 w sprawie nieprzeprowadzania na rok szkolny 2013/2014 naboru do zakładów kształcenia nauczycieli informujemy, że Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej NIE BĘDZIE PROWADZIŁO NABORU NA PIERWSZY ROK STUDIÓW W ROKU SZKOLNYM 2013/2014.

Powodem decyzji władz województwa – organu prowadzącego bielskie Kolegium Nauczycielskie – jest zapis art. 261b ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, który mówi, że z dniem 30 września 2015 roku tracą moc porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia z uczelniami w zakresie możliwości ubiegania się absolwentów kolegium o dyplom licencjata uczelni patronackiej. Treść uchwały Zarządu Województwa Śląskiego.

Jednocześnie informujemy, iż słuchacze, którzy rozpoczęli już kształcenie w Kolegium będą mogli ukończyć naukę na dotychczasowych zasadach.

Nie wyklucza się możliwości prowadzenia naboru do Kolegium w roku 2014/2015. Uzależnione to będzie od rozstrzygnięć prawnych, które są obecnie w trakcie przygotowania.

 
Czuli barbarzyńcy na finiszu
Monday, 03 June 2013
Spektakl "Love Story". Foto: Krzysztof Dzierżawa

28 maja w bielskim Klubie Klimat odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny cykl "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". Po krótkim podsumowaniu festiwalu przygotowanym przez jego twórców - dr Dorotę Siwor, Jerzego Marka i Jarosława Ziębę, uczestnicy obejrzeli spektakl "Love Story" wg Hrabala w wykonaniu artystów krakowskiego Teatru MIST.
 
Cykl "Czuli barbarzyńcy", którego celem było przybliżenie kultury czeskiej mieszkańcom Bielska-Białej i okolicy, cieszył się sporym zainteresowaniem. W spotkaniach fetiwalu odbywających się od połowy marca udział wzięło ponad 1200 osób. Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego cykl zamieszczonego na stronie internetowej projektu.
 
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa  w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
 
Petr Zelenka "Czułym barbarzyńcą"
Monday, 13 May 2013
Image
Petr Zelenka w bielskim Kolegium. Foto: Krzysztof Dzierżawa
 
Petr Zelenka jest kolejnym czeskim twórcą, który odwiedził nasze Kolegium w ramach cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". Niesłychanie ciepły i łagodny reżyser nie sprawia wrażenia kogoś, kto z uporem demaskuje ludzkie małości, tropi ciemne strony i stawia pytania o najtrudniejsze kwestie, krytycznie oceniając rzeczywistość i społeczeństwo, w którym żyje. A jednak – na szczęście dla widzów jego filmów i sztuk – tak jest. Zelenka powiedział podczas spotkania, które odbyło się 10 maja, że rolą artysty w społeczeństwie jest próbować zmienić świat, pokazać ludziom ich samych. 
 
Obszerną relację ze spotkania można przeczytać na stronie internetowej cyklu "Czuli barbarzyńcy". Można tak także znaleźć szczegółowy program cyklu, w ramach którego jeszcze w maju w Kolegium pojawią się czeski pisarz Petr Šabach oraz znany reporter i dziennikarz Mariusz Szczygieł. 17 maja zaplanowana jest także konferencja naukowa "Echa, ślady, inspiracje. Literatura czeska – literatura polska".
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa  w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
 
 
 
Kolorowe święto czytania
Tuesday, 23 April 2013
Image
Dlaczego czytam? Bo jestem. Czytanie jest wspaniałą przygodą, zabawą, pomocą… Przekonani o tym już po raz czwarty zorganizowaliśmy Festiwal Książki, w którym udział biorą sześcioosobowe zespoły z siedmiu szkół podstawowych Bielska i szkoła z Bestwiny.  Konkurecja przygotowały studentki KN pod kierunkiem dr Jadwigi Miękiny – Pindur. W piątkowy poranek w sali Kolegium na uczestników czekało osiem literackich postaci: Królowa Śniegu, Mała Mi, Mea, Pinokio, Diabeł Rokita, Dziewczynka z zapałkami, Mała Księżniczka i Pan Kleks. Wcieliły się w nie studentki I roku języka polskiego z informacją naukową i bibliotekoznawstwem oraz II roku zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Celem wielomiesięcznej pracy było przygotowanie wspaniałej zabawy zachęcającej do czytania. O oprawę plastyczną dbała Magdalena Marczyńska, za organizację odpowiadały Dorota Siwor i Marzena Konik – Sporek.  

Czytaj całość...
 
"Jego oczami", Szymon J. Wróbel
Tuesday, 16 April 2013
dsc09825.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

15 kwietnia (poniedziałek) gośćmi Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej byli reżyser filmu "Jego oczami", Szymon J. Wróbel, oraz autorka zdjęć z planu filmowego, Dorota Ankudowicz. Spotkanie z twórcami objęło projekcję filmu, prezentację zdjęć z planu oraz dyskusję wokół realizacji projektu. "Jego oczami" jest filmem dokumentalnym poświęconym biografii ks. prof. Józefa Tischnera, w którym najmłodszy z braci Tischnerów - Kazimierz Tischner opowiada historię życia swojego brata. Zdjęcia z części dyskusyjnej zamieszczamy poniżej.

Czytaj całość...
 
Miliony, parabola i literatura, czyli konkursy KN
Monday, 15 April 2013
 
Za nami II edycja konkursów organizowanych przez bielskie Kolegium: „Matematyka jest wszędzie” oraz literackiego „Inny-Obcy?”. W piątek w siedzibie Kolegium ogłoszone zostały wyniki i wręczone zostały nagrody.
Czytaj całość...
 
Święto czeskiej kultury
Wednesday, 03 April 2013
Podczas przeglądu filmów czeskich. Foto: K. Dzierżawa

 21 i 22 marca, pokazem czeskich filmów, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji rozpoczął się cykl spotkań "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". Sześć czeskich ekranizacji obejrzało prawie 500 osób. Każdej projekcji towarzyszyła prelekcja – komentarz, który pozwolił ujrzeć ukazane w filmie problemy w pełniejszym świetle.Koolejne imprezy cyklu odbywały się będa w kwietniu i maju. Imprezą towarzyszącą będzie koncert Artura Andrusa (19 kwietnia, godz. 18.00, Klub Klimat).

Czytaj całość...
 
Dni Otwartych ciąg dalszy
Friday, 15 March 2013

W drugiej części Dni Otwartych Kolegium zawładnęli matematycy oraz... przedszkolaki. Ci ostatni uczestniczyli w pokazowych zajęciach przygotowanych przez wykładowców Kolegium i Uniwersytetu Przede wszystkim jednak do Kolegium przybyło mnóstwo licealistów - łącznie w zajęciach Dni Otwartych uczestniczyło ponadpięciuset czniów szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 23 - 33 z 212

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg

Kanały info KN BB

Wybierz standard:
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.