Top Module Empty
GŁÓWNA
Przegląd artykułów w sekcji
Poeta jako obcy PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Monday, 14 May 2012

Problematyka związana z doświadczeniem odmienności i obcości nadal pozostaje w kręgu zainteresowań wykładowców i studentów polonistyki KN. W ostatnich dniach odbyły się spotkania zatytułowane "Lubię być obcy" - o Rafale Wojaczku raz jeszcze. Były one poświęcone życiu i twórczości poety a przypadały dokładnie w 41. rocznicę jego śmierci.
Zmieniony ( Monday, 14 May 2012 )
Czytaj całość...
 
Lubię być obcy. O Rafale Wojaczku raz jeszcze PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Monday, 07 May 2012
"Lubię być obcy. O Rafale Wojaczku raz jeszcze” to kolejny cykl otwartych spotkań przygotowanych przez Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej. Imprezy odbędą się w dniach 9-11 maja w siedzibie Kolegium przy ul. Krakowskiej 30.

Pomysłodawcami cyklu są studenci specjalności język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem, a inspiracją były dla nich zeszłoroczne spotkania z literaturą pod hasłem „Bohater wyalienowany w literaturze. Samotny - Inny”. W ramach projektu odbędzie się projekcja filmu „Wojaczek”, wykłady, rozmowy oraz recytacje poezji poety. Naszymi gośćmi będą m.in. Krzysztof Siwczyk – odtwórca roli poety w filmie „Wojaczek”, Maciej Melecki – scenarzysta filmu, Bogusław Kierc – krytyk literacki, aktor i reżyser oraz Ryszard Sypniewski i Konrad Ignatowski – aktorzy Teatru Banialuka.

Rafał Wojaczek to jeden z ważniejszych polskich poetów powojennych. Fascynacja jego twórczością nie przemija od czasu jego tragicznej śmierci w latach 70-tych zeszłego wieku. Alkoholizm, skandale, ciągłe obcowanie ze śmiercią były krwią jego wierszy. Wojaczek podejmował liczne próby samobójcze. 11 maja 1971 połknął zabójczą dawkę leków, miał wtedy zaledwie 26 lat...
 
Zmieniony ( Monday, 07 May 2012 )
Czytaj całość...
 
Festiwal Książki 2012 PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Administrator serwisu   
Monday, 30 April 2012

Zapraszamy do obejrzenia filnowej relacji z III Festiwalu Ksiązki przygotowanej przez serwis regionalna.tv

Zmieniony ( Monday, 30 April 2012 )
 
Festiwal Ksiązki na wideo PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Saturday, 28 April 2012
.
 
Zimowo w środku wiosny. Wielkie czytanie PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Tuesday, 24 April 2012

Motywem przewodnim III Festiwalu Książki była baśń Andersena  „Królowa Śniegu”. Stąd śnieżynkowe dekoracje, gwiazdki i  - chociaż częściowo – białe potrawy.  Jednak jak co roku – na sali przy ul. Legionów pojawiło się wiele baśniowych postaci, literackich historii i oczywiście wiele lekturowych konkurencji.
Festiwal Książki jest imprezą organizowaną przez  wykładowców i studentów specjalności  język polski z informacją naukową i bibliotekoznawstwem a przeznaczoną dla dzieci z klas IV i V . 20 kwietnia odbył się już po raz trzeci. Celem Festiwalu  jest zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie  wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Różnorodne formy zajęć, w których uczestniczą dzieci, mają również na celu kształtowanie pozytywnych wzorców współpracy i rywalizacji. Jednak Festiwal stwarza też studentom Kolegium możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i zastosowania w praktyce wiedzy nabytej podczas zajęć. Wszystkie konkurencje przygotowywane są od przez nich samodzielnie, od pomysłu przez dokładne planowanie po realizację i przeprowadzenie w dniu Festiwalu. Oczywiście wspierają ich radą i pomocą  wykładowcy KN. W tym roku nad przygotowaniem konkurencji czuwała dr Jadwiga Miękina  - Pindur.
 
Zmieniony ( Wednesday, 25 April 2012 )
Czytaj całość...
 
Już w piątek III Festiwal Książki PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Wednesday, 18 April 2012
Festiwal KsiążkiW najbliższy piątek - 20 kwietnia w godzinach 9.00-15.00 - odbędzie się III Festiwal Książki organizowany przez bielskie Kolegium Nauczycielskie. W festiwalu, którego areną będzie sala sportowa Kolegium przy ul. Legionów 25 w Bielsku-Białej weźmie udział 7 zespołów ze szkół podstawowych Bielska-Białej i okolicy  wyłonionych w drodze konkursu.
 
Bawić się  czytaniem? Tak, to jasne! Nie zatrzymamy przecież czasu, komputery multimedia są częścią naszego świata, ale to nie znaczy, że książki przestały nam być potrzebne. Będą istnieć zawsze obok nas, z nami, bo pokazują nam świat i nas samych w lustrze, którego nie da się zastąpić. A poza tym literatura i komputer mogą iść ze sobą w parze. Jak? Będzie się można o tym przekonać podczas Festiwalu.

Wszystkie zespoły uczestniczące w piątkowej zabawie z książką wezmą udział w konkurencjach przygotowanych przez studentki KN. Wśród zadań czekających na uczniów są m.in. Śnieżna zgadywanka, Przygoda ze Stasiem i Nel, W fabryce dziur i dziurek czy Mapa Doliny Muminków.  Każdy z zespołów zaprezentuje także przygotowane wcześniej krótkie przedstawienie. W programie również sporo niespodzianek. Na uczestników czekają oczywiście nagrody – sponsorem głównym festiwalu jest krakowskie wydawnictwo „Znak”.
Zmieniony ( Wednesday, 18 April 2012 )
 
Konkursy dla licealistów rozstrzygnięte PDF Drukuj E-mail
Napisa�: Jarosław Zięba   
Thursday, 12 April 2012
Prezentacja K. Dybek - Matematyka w architekturze Bielska-Białej

11 kwietnia wręczone zostały nagrody w organizowanych przez bielskie Kolegium konkursach „Matematyka jest wszędzie” oraz literackim „Inny-obcy?”. Oba konkursy przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a ich celem było rozwijanie zainteresowania językiem polskim i matematyką oraz pokazanie powiązań tych dziedzin z innymi dyscyplinami nauki. Organizatorzy chcieli pokazać, iż zarówno języka polskiego jak i matematyki można uczyć się w zupełnie inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni na tradycyjnych lekcjach. Konkursy, mimo iż była to dopiero pierwsza ich edycja cieszyły się sporym zainteresowaniem. Nadesłanych zostało prawie 60 prac, nie tylko z Bielska-Białej i regionu, ale także z najdalszych zakątków kraju: Tomaszowa Lubelskiego. Elbląga, Słupska, Świnoujścia czy Góry Śląskiej w województwie dolnośląskim.
Zmieniony ( Monday, 23 April 2012 )
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 13 - 24 z 87

 Czuli barbarzyńcy

Województwo Śląskie

QR Kod

Zeskanuj kod i dodaj KN do kontaktów swojego telefonu:

 

Konteksty Kultury

konteksty_male.jpg
© 2017 Portal Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Bia�ej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.